22 Ocak 2017 Pazar

Bebek İçin Labne Yapımı

   

Bebek  Labnesi İçin gerekli malzemeler :

*Oda ısısında Pastörize süt veya açık süt ise kaynamış olacak.
(süt 40 derece  civari olmalıymış, ama ben sütün ısısını ayarlamıyorum, pastörize sütü bir saat kada evin en serin yerinde beklettikten sonra kullanıyorum, herhangi bir sorun olmadı.)

*Maya olarak kibrit kutusu veya yarısı kadar peynir.
 Ben 1 dolu yemek kaşığı süzme  peynir kullandım.

Bebek  Labnesi Yapılışı;

Sütü,  peyniri mayalayacağınız kaba dökün, maya olarak ekleyeceğiniz peynirin içine 1 çay bardağı kadar süt ekleyerek homojenize olana kadar karıştırın, karışımı süte dökün, yaklaşık olarak 8-9 saat
 yoğurt makinasında  veya battaniyelere sararak sıcak bir yerde bekletin.  8 saat sonra mayalanma bir miktar tamamlanmış olacak, yoğurt makinasından çıkararak biraz soğuması için dışarıda beklettikten sonra buzdolabına yerleştirin, 12 saat buzdolabında beklettikten sonra çıkararak ,  fotoğrafta yaptığım gibi mayalanmış labne peynirimizi tülbentin üzerine dökerek yaklaşık olarak 1 saat süzülmesini bekleyeceğiz. Süzüldükten sonra labne peynirimiz hazır, afiyet olsun.

İsterseniz bebeğinize yedirirken içerisine biraz tereyağı da ekleyebilirsiniz.


Püf noktası: Ben  yoğurt makinası kullandığım için ısı değişimi kaynaklı olan mayanın tutmaması sorununu yaşamadım, mayalama işleminde ısının hep aynı seviyede kalması çok önemli, buna çok dikkat etmelisiniz.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Benim narin, minicik kızım ek gıdaya geçtiğinden beri herşeyi evde yapmaya çalışıyorum. Çok iştahlı bir bebek olmadığı için yediği gıdaları sürekli farklı şekillerde sunmaya çalışıyorum. Labne de bu yolda beni yeni keşiflere ulaştıran bir besin. :)


Tam da bugün saat 21.25 'i gösterirken, bebeğim uyumuşken hiç durmadan çalışan anne ben :F dün  mayaladığım labne peynirini şimdi süzülmeye koydum.

Paketli gıdalara sığınmayalım, herşeyi evde yapalım. :)

                     


                  
Bebek İçin Labne Yapımı, Bebekler İçin Labne Peynir, Labne Peyniri Yapımı, Bebek Labnesi Tarifi, Labne Peynir Nasıl Yapılır?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver