4 Mart 2016 Cuma

Gebelik 35. Hafta


Gebelikte 35 haftama giriyorum. yani inşallah kızımızı kucağımıza almamıza yaklaşık olarak 5 hafta ya da daha az bir zaman dilimi kaldı. Aslına bakarsanız 35 haftanın nasıl geçtiğini de çok anlamadım. 

*Son ayda genellikle sakin zamanlar geçirmeye özen gösteriyorum, kesinlikle kalabalık ortamlara girmiyorum, açıkçası gebelik dışı hayatımda da olduğu gibi kalabalığı hiç sevmeyen birisiyim, evde en ufak fazla bir gürültü başımı ağrıtabiliyor, şu dönemde ailem ve eşimle kaliteli zamanlar geçirmeye çalışıyor çekirdek aile mutluluğu ile gidiyoruz. Doğuma yakın zamanlarda her kadının yanında kendisini en iyi hissettiği, onu rahatlatan insanların olması gerektiğine inanıyorum. (zaten her zaman bu kural olmalıdır.)

*Yürüyüşe çıktığımda,  önümden sigarasını pöfürterek giden,  o pis sigara kokusunu çekmek zorunda bırakan insanlara gerçekten çok kızıyorum, bence büyük bir kul hakkı! Yapmayın, etmeyin ne olur..

*35. haftada ilk kez 2 gündür mide yanması sorunu yaşıyorum, aslında bunu tam mide yanması değil de yemek borusu yanması olarak tanımlıyorum, bebek karında büyüyünce mide yukarı doğru çıktığından yanmalar da kaçınılmaz oluyor. 2 yudum süt ve az ve sık öğünler mide yanmasını biraz olsun hafifletiyor.

*Yürüyüş yapmadığım zamanlar ayaklarımın şiştiğini fark ediyorum, şu son ayımda havaların güzel gitmesini temenni ediyorum.

*Ayağım şiştiği için doktorum çok ayakta durmamamı tavsiye etti, her hangi bir egzersiz veya devamlı bir yürüyüş yapmadan ayakta durmak gerçekten ayaklarımda şişkinlik oluşturuyor.

*Kızımıza daha çok minikken, ağır gösterişli mobilyalardan oluşan bir oda yapmak yerine, uyku odamıza yanımızda uyuyacak şekilde minik bir sepet beşik aldık, bunun daha doğru olduğunu düşünüyorum. Biraz büyüyünce hayal gücünü genişletecek, farkındalığını arttıracak çok güzel bir oda hazırlayacağız.

*Kızımın el ve kol hareketlerini artık çok net hissediyorum ve dışarıdan gözlemleyebiliyoruz.

*Ellerim de ayaklarım gibi şişiyor evlilik yüzüğümü takmayı bıraktım, parmağımı oldukça sıkıştırıyor.

* Gebeliğe 49 kilo ile başlamıştım ve şunu anladım ki ne kadar zayıfsanız kilo alımınz o kadar çok oluyor.

*Şu anda mide yanması, ayak şişmesi, el şişmesi, ara sıra gelip giden hafif ağrılar, çok ayakta kalamama, uyuma istekleri, uyurken yüzüstü yatamama, uyku esnasında sürekli dönüp durma, dönerken de sırt ve karın altı yastıklarını düzenleme dışında hiç bir sorunum yok çok şükür.. :) 

* Bir de ayak şişmesi garip bir durum, evden çıkarken ayağıma zor giren ayakkabı yürüyüş sonrası eskiden olduğu gibi bol gelmeye başlıyor, abartılı saatler olmadığı sürece yürüdükçe rahatlıyor ayaklarım..

*Geçenlerde Antalya'da havalar güzel giderken eşimle haftasonu öğleden sonraları yürümeyi ve gece yürüyüşlerini seçtik, gayet güzeldi, gebeliğin son aylarında bol bol yürüyün.

*Acve hurmasının doğumu kolaylaştırdığına dair bilimsel kanıtlar var, son haftalarda yemeye başlamalısınız, yanında da mekke medine pazarlarında bulabileceğiniz zemzem suyunu içmeyi unutmayın.

*Ben normal doğumu istiyorum, inşallah öyle olur. Normal doğum sancısı yerine sezaryan doğum kadınlar tarafından daha çok tercih ediliyormuş, bunu pek anlamadım. Doğum sancısını 1 gün, sezeryan acısını bir kaç gün çekiyorsunuz, şartlar müsait ise her kadın normal doğumda ısrarcı olmalı. Normal doğuma uygun olduğunuz halde sezeryanı tercih ediyorsanız ondan önce sezeryan videolarını izleyerek, nasıl yapıldığını görmeli ve bunun tıbbi bir ameliyat olduğunu anlamalısınız.

*Çoraplarımı da çok rahat giyemiyorum artık, çorap giydiricilerim olan eşime ve kardeşime buradan teşekkür ederim. :)

*Kahve ve çayla arası pek iyi olmayan Neşe, gebelik boyunca kahve hiç içmedi, dün bir yerde ikram edilen türk kahvesinin yarısını ilk kez içtim, kızım kahve tadını da ilk kez almış oldu.

*Dışarıda herhangi bir yerde büyümüş karnımı görünce 'Allah kurtarsın' diyenlere 'sağol' dedikten sonra garip garip bakıyorum, pek hoş bir ifade şekli değil bence. 'Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin' diyin bari!!
Bedeninizde taşıdığınız minik bir hayat,  'kurtulunmasını'  dört gözle beklediğiniz bir süreç kesinlikle değil..
1 yorum:

EMİNE ÖZTÜRK dedi ki...

rabbim sağ salim kucağınıza almayı nasip etsin bebeğinizi..

muhasebe programları - indir - ilan ver