13 Ocak 2016 Çarşamba

Gebelikte 50 Mg ve 75 Mg Şeker Yüklemesi


Gebeliğin 24 ve 28. haftaları arasında 50 mglık şeker yüklemesi testi yapılıyor, mecburi bir test değildir, ancak oluşmuş olabilecek gebelik şekerini (gestasyonel diabet)  tespit ederek kontrol altına alınması için gereklidir.

Ben de 26. haftamda kadın doğum doktorumun söylediği gibi aç karna sabah erkenden şeker yüklemesi için hastaneye gittim, doktor kontrolünden sonra kan almaya giderek ilk önce aç karna kan verdim kola tenekesi gibi bir tekede verilen 50mg'lik glikosalı 2-3 dakikada içtikten tam 1 saat sonra tekrar kan verdim. Tahlil sonuçlarımız öğlen çıkacağı için hastanede beklemeyerek eve geldik, çok acıkmıştım. 1-2 saat sonra tahlil sonuçları mailime geldiğinde yalnızca negatif, negatif yazan test sonuçlarına bakıp çok da  incelemeden direk doktorumu arayıp bir sorun olup olmadığını sordum. Doktorum,  şeker yüklemesi sonucumun bir miktar yüksek göründüğünü, yarın yine aç karna sabah erkenden gelerek 75 mglik şeker yüklemesi yaptırmamı, aynı zamanda endokrin doktoruna da aynı gün randevu almamı söyledi.

50 mg lik şeker yüklemesinde, referans değerler 70-140 iken benim 166.7 h çıkmıştı.Ertesi gün yine eşimle erkenden Medical Park Antalya hastanesine giderek 75 mg lik şeker yüklemesi için aç karna ilk kanımı verdim, kan veridkten hemen sonra yine 2-3 dakika içerisinde 75 mg lik elma aromalı glikosalı içtim, son yudumdan tam 1 saat sonra yine kan vermeye gittim, hiçbir şey yemeden bekleyerek 1 saat sonra yine kan verecektim. Bu arada hemen kan vermenin yanında olan endoktrin doktoruna gittik, ailede genetik bir şeker hastalığının olup olmadığını sordu, benim genlerimde şeker hastalığı olan birisi yoktu, doktor bunun tamami ile gestasyonel diyabet olabileceğini,  gebeliğe bağlı hormon değişiminden kaynaklandığını belirtti. Son Daha önce de verdiğim kan değerleri üzerinden son 3 günlük kan değerleri testimi istedi. Bu sırada gestasyonel diabet çıkanların önce diyetisyene yönlendirildiğinidiyet sonrası değerlerde düşme olmaz ise insülin iğnelerine başlatabileceklerini, insülin iğnelerinin gebelik süresince kullanıldığını gebnelik sonrası ise diabetin % 10 hastada kalıcı olduğu hakkında bilgi verdi. Endoktrin doktoru tekrar tekrar kan vermemem için 50 mglik şeker yüklemesi ve 75 mglik şeker yüklemesinden alınan kanlarımın istediği tahlillerde kullanılmasını söyledi. endoktrin doktorumdan çıktığımızda 3. kanı vermem için yarım saatimiz kalmıştı, yarım saat bekledikten sonra 3. kanı da verdik. 1 saat sonra testlerin sonucu çıkacaktı, hastanede öğle tatilinde bekledik ve sonuçlarımı aldık, sonuçlarda değerler oldukça normaldi önce kadın doğum doktoruma test sonuçlarımı gösterdik, diabet riskinin olmadığını söyleyince 'peki neden 50 mglikte oranı yüksekti?' dediğimizde 'belki genetik yapı kaynaklı küçük bir gen sizde olabilir' dedi, ama genetik yapıda şeker hastalığı olan yoktu. Kadın doğum doktorum herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

Hemen test sonuçlarını endoktrin doktoruna da götürdük, 3 günlük açlık kan şekerim normal bir değerde çıkmıştı, bir sorun yoktu. 75 lik şeker yüklemesi sonucum da referans değerlerdeydi. Doktora diyet yapmalı mıyım? gıda alımlarında dikkat etmem gereken bir şey var mı? diye bir kaç kez sorduk sanırım.. Hayır, diabetiniz yok normal beslenme şeklinize devam edebilirsiniz dedi.


İşin aslı ilk testte neden referans değer üstü bir değer geldiğine dair bilimsel bir açıklama alamadım, 1 gün öncesi yediğim gıdaların şeker oranlarına bağladım durumu. :)

Bu arada şeker yükleme testi için içtiğim elma aromalı glikosalın tadı benim damak tadıma göre çok tatlı değildi, internette bayanlar ileri derecede tatlı olduğuna, mide bulandırdığına dair  korkutucu açıklamalar yapmışlardı, 50 mgliği içtiğimde hiç etkilenmedim, 75 mgliği içerken ise kısa bir süre açlıktan midem bulandı, anladığım kadarı ile bebeğim de tadını pek beğenmedi ve çoğu bayanın yazdığının aksine benim bebeğim hareketlenme yerine uyku moduna geçti. 

*Gebelik sırasında oluşan tansiyon, şeker gibi hastalıklar kişilerin ileriki yaşlarda yaşayabileceği hastalıklarmış.Gebelikte 50 Mg Şeker Yüklemesi, Gebelikte 75 Mg Şeker Yüklemesi, Şeker Yükleme Testi Yapılmalı Mı?, Şeker Yükleme Testi Yapılsın Mı?, Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?, Şeker Yükleme Testi Yüksek Çıkarsa, Gebelikte 50 Mg ve 75 Mg Şeker Yüklemesi, Gebelikte Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır?, Gebelik Şeker Yüklemesi Kaçıncı Haftada Yapılır?, Gebelik Şeker Yüklemesi Değerleri, Gebelik Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?, Gebelik Şeker Yüklemesi Yapılmazsa Ne Olur?, Gebelik Şeker Yüklemesi Yaptıranlar, Gebelik Şeker Yüklemesi Yorumları, Gebelikte Şeker Yükleme İçin Ne Yapılır?, Gebelik Şeker Yüklemesi Ne Kadar Sürer?, Gebelik Şeker Yüklemesi Sonuçları, Gebelik Şeker Yüklemesi Sonuçları, Şeker Yüklemesi İçin Aç Mı Gidilir?, Şeker Yüklemesi İçin Glikoz, Glukoz Şeker Yüklemesi, Şeker Yüklemesi Zararlı Mı?, Şeker Yüklemesi Hangi Hafta, Şeker Yüklemesi

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver