21 Mayıs 2015 Perşembe

Toxoplasma Nedir?


Enfeksiyona neden olan, tek hücreli parazit bir canlıdır. İnsan ve diğer bütün memelilerde hücre içi paraziti olarak yaşarlar.Hayvanlarda daha çok kedilerde bulunuyor, kedi dışkısında toksoplazma gondi parazitini rahat yaşayabilir.

İnsana nasıl bulaşıyor?

Kediler bu parazitin ana taşıyıcısıdır. Kedi bağırsağında bulunan bu parazit, bölünerek çoğalır ve dışkılama yoluyla dışarıya atılır. Bu parazitler dış ortama çok dayanıklıdır. Dış ortamda temas ettikleri herşeye bulaşırlar, bir eşya, gıda maddesi, poşetler vs..

Paraziti taşıyan kedi dışkısı ile temas edilmesi, paraziti taşıyan kedinin dışkısının karıştığı toprağa, kuma çıplak elle dokunmak,  paraziti taşıyan kedi dışkısının bulaştığı bir gıdayı çok iyi yıkamadan tüketmek, İyi pişmemiş etlerin yenmesi, (fast food gıdalar bu yönüyle tehlike arz ediyor) çiğ yumurta ve çiğ süt tüketimi, salam, sucuk gibi çiğ şarküteri ürünlerinin pişirilmeden yenilmesi.

 Toxoplazma Paraziti Vücuda Girdiğini Nasıl Anlarız?

Bu parazit 7-15 gün arası bir kuluçka döneminden sonra sağlıklı çocuk ve yetişkinlerde sorun yaratmadan ve farkedilmeden geçirilir, tedavi gerektirmez.

İnsanların çoğu toxoplazma parazitini kaparlar ancak hastalık gribal enfeksiyon gibi kas ağrısı, halsizlik, eklem ağrısı, yorgunluk ve ateş belirtilerinden sonra kendiliğinden iyileşir.


 Toxoplazma gebelere ne gibi zararlar veriyor?İlk 3 aydan sonraki dönemlerde bebeğe geçen toxoplazma enfeksiyonunun daha az sorunlara neden olduğu gözlemlenmiştir.

Gebelik ilk 3 ayında bebeğe geçen enfeksiyon düşük, rahim içerisinde ölüm, zeka geriliği, görme problemleri, karaciğer ve dalakta büyüme, döküntü, işitme problemleri, zatürre (pnömoni), kalp adelesi kası iltihabı (myokardit) sorunlarına neden olur.


Toxoplasma Nedir?, Toksoplazma Enfeksiyonu, Toxoplazma Parazitinin Vücuda Girdiğini Nasıl Anlarız?, Toxoplazma Gebelere Ne Gibi Zararlar Veriyor?,  Toksoplazmozis Hastalığı Nedir?, Toksoplazmozis Hastalığı Nedir?, Toksoplazma Nedir?, Toksoplazma Hastalığı, Toksoplazma Hamilelik, Toksoplazma Hastalığı Belirtileri, Kedilerde Toxoplasma, Hamilelikte Toksoplazma Testi Ne Zaman Yapılır?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver