1 Nisan 2015 Çarşamba

Çalışan Kadınların Ev Düzeni


HomeOffice çalışanım, istisna bir durum olmadığı sürece sabah 8'den akşam 18'e kadar 1 haftada, 6 gün çalışıyorum.

Stresli bir işim yok ama zaman zaman zorluklar oluyor. Pozitif bir yapım olduğu için genellikle zorlukların benim için pek bir önemi olmuyor.

Çoğu zaman,  çalışma masası yaptığım yemek masamda;  yığılı duran iş dosyaları, bekleyen yazılı yanıt çıktıları, kitap baskıları durur. Bunlarla beraber dağınıklık ve kirliliği hiç sevmeyen, dağınıklığı başarısızlık olarak gören titiz birisiyim. Ama çok yoğun çalıştığım dönemlerde de dağınıklığı bile sevmeye başlarım. :)


Baskıları, yazıları düzenlerken bir yandan ütü yaparım, baskılardaki söylem hatalarını dinlerken çamaşır sererim, yazı yazarken bir yandan toz alırım, yemek yaparım, bulaşık yıkarım, terası balkonu yıkarım, ıslanıp ertesi gün mutlaka hasta olurum. :D yerleri süpürür silerim. Bunları yaparken bile çoğu zaman yetişemediğim toz alma, temizlik, bulaşık, yemek işleri olur.

Eşim evde olduğu zamanlarda, yaptığım ev işi varsa sürekli elimden almaya çalışır, çamaşırları sererken, yerleri süpürüp silerken yardım eder, beraber güzel yemekler yaparız, elektrik süpürgesini ne zaman elime alsam elimden alır, süpürge kapma yarışları yaparız. :) bir iş yapıp yorulmamı istemez, ben de o işteyken gizli gizli yaparım. :)

Öte yandan öyle bir Anneye sahibim ki ben onun gibi bir annenin bu dünyada eşi benzeri olmadığını düşünüyorum, her zaman herşeye koşar gelir, sihirli değneğini değdirir gider, her yeri düzenler, cennete çevirir bütün dünyayı..


Evde çalışmama rağmen bazı zamanlarda evi düzenleme konusunda gerçekten zorlanıyorum,  bir kaç kez yardımcı almayı düşündük ama denemelerde temizlikçilerin arkamı döndüğümde işi savsakladığını hep gördüm, temizlikçi alıyorsanız onu mutlaka takip edip yapması gerektiği işleri söyleyip hem de kontrol etmeniz gerekiyor, yani bu da başlı başına yeni bir iş! hem para verip hem işin takibini yapacaksınız. 
 

Temizlikçi yardımı aldığım günlerde çok yoğun çalışıyordum, yapması gerekenleri söylerek evde temizlikçiyi bırakıp işime dönüyordum, ara ara kontrole geldiğimde ben varken söylediklerimi yapıyor, ben yokken ise yapmamış oluyordu. Örneğin 'panjurları lütfen silin' diyordum, başında bekliyordum siliyordu, işe giderken 'bütün panjurları silin' diyordum, geldiğimde başında durmadığım odaların panjurlarını silmemiş oluyordu. Emeğinin karşılığını, alın terini fazlası ile veriyordum ama ben karşılığını alamıyordum. Son 1 yılda yaptırdığım tadilatlardan  da sonra iyice anladım ki işini doğru düzgün yapan pek kimse yok. Herkesi kontrol edeceksiniz.

Bu deneyimlerimlerimden mütevellit temizlikçilerden, yardımcılardan vazgeçerek kendi işimi kendim görmeye başladım. Herşeyi bir plan ile uygulamaya başladım. Çalışan her kadının düzenli bir planı olmalı, yemek yapma, temizlik yapma, pazara gitme zamanlarını düzenlemelisiniz. Dolabınızda mutlaka bir yemek listeniz olmalı.

Ben küçükken Annem çalıştığı zamanlarda, ertesi günün öğle yemeğini ve akşam yemeğini sabah namazını kıldıktan sonra yapmaya başlar, yemekleri bitirir sonra işe giderdi, okuldan eve geldiğimizde her zaman yemeğimiz ve işten daha erken kaçıp gelen babamızın yaptığı salata ve çorba hazır olurdu. :)

Çalışarak ev düzenini sağlayabilmek kolay bir durum değil, evin olağan işlerini durumu abartmadan yürüterek sağlayabilmek için mutlaka bir plan yapmalısınız.

Peki çalışan diğer bayanlar siz nasıl idare ediyorsunuz? Neler yapıyorsunuz?


Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver