22 Nisan 2015 Çarşamba

Bir Amputasyon Hikâyesi
Emir Burak amca Türkiye'de eğitim alanında ünlü bir firmanın kurucusu. Pasinler'in yoksul bir köyünde, çok küçükkken babasını kaybedince yamalı elbiseler, yırtık ayakkabılar ile babasız büyümüş, okul çıkışlarında boya sandığını alır çarşıda ayakkabı boyarmış. Kazandığı para ile okumuş, en çok kitaba para verdiğini anlatıyor.

Üniversiteyi bitirdikten sonra kendi mesleğine yönelmek yerine, kışın karların yığıldığı, katırlar ile yol alındığını söylediği köyünde öğretmenlik yapmaya karar veriyor. İlk maaşını aldıktan sonra annesi 'oğlum artık sen para kazanıyorsun, evlenmelisin!' diyor ve annesinin seçtiği uzak köyden bir kız ile evleniyor. Evlenince annesi ile aynı evde yaşamaya devam ediyorlar. Emir Burak amca aile kurmanın verdiği sorumluluk ile ticarete atılmaya karar veriyor, her gün sabah ezanında yola düşerek, 2 saatlik yolu aşıp ticari işler yapmaya çalışıyor. Bu sürede eşine de her hafta 1 kitap alarak onun kültürel gelişimine de katkıda bulunmaya çalışıyor.

Her sabah evden çıkarken eşi Gülten'e 'annem sana seni incitecek bir şey söylerse uygun bir dille sen de onu uyar, susma, içine atma, ne olursa olsun mutlaka karşılığını ver, seni üzmesine izin verme' diyor. Gülten Teyze ise bunu her duyduğunda eşine gülerek, içinden 'benim eşim heralde deli, hiç insan anneme karşılık ver' der mi diye düşünüyor. Bu arada Emir burak amcanın annesi bir Türk filmlerindeki kötü Aliye Rona karakteri tadında oğlunun eşine hayatı dar ediyor, Gülten teyze hiç bir şekilde sesini çıkarmıyor, ne söylerse susuyor, hakaret duyuyor eşine hiç söylemiyor bile.

Burak Emir amca yıllarca her sabah kapıdan çıkarken eşine aynı kelimeleri söylemeye devam ediyor, Gülten teyze de kayınvalidesinin yaptıklarına susmaya..Dayak yiyor düştüm diyor, gördüğü hiç bir zulüme sesini çıkarmıyor. 2 tane çocukları oluyor.. Çocuklar herşeyi anlayabilecek yaşa geldiklerinde babalarına evde olanları artık anlatıyorlar.

Yıllar böyle geçtikçe eşinin lafını dinlemeyen Gülten teyzede strese bağlı hastalıklar oluşmaya başlıyor, yüksek tansiyon, şeker vs..

Emir Burak amca 7 yıl süre zarfında büyük bir holdingin kurucusu oluyor.

Emir Burak amcanın annesi ise sebebi bir türlü bulunamayan bir kansere yakalanıyor, önce ayak parmakları kesiliyor, ertesi yıl el parmakları kesiliyor. (tıpta 'amputasyon' olarak tanımlanan durum) 1 yıl yatağa bağlı yaşıyor, sonraki yıl bir kolunu kesiyorlar, kanser ve damar hastalıkları olduğu için uzuvları bir bir kesiliyor, doktorlar bu yaşta birisinin bu kadar ameliyata rağmen nasıl sağ çıktığını bile anlayamıyorlar, her uzuv kesildiğinde ' ölecek' gözüyle bakılan yaşlı kadın her zor ameliyattan sağ çıkarak,  yatağa bağımlı, acılar içinde korkunç bir şekilde hayatını idame ettirmek zorunda kalıyor.

devam edecek..

Bir Amputasyon Hikâyesi, Hikâye, Denemeler, Roman, Yaşanmış Gerçek Hikâyeler, Amputasyon Nedenleri, Senaryo Örnekleri, Yaşanmış Gerçek Hikayeler Oku, Deneme

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver