16 Mart 2015 Pazartesi

Antalya Medical Park Hastanesi Yorumlar - Türkiye'de Devlet Hastaneleri

 (Antalya MedicalParkdan bir görünüm)

Bir meslek hastalığı olarak evin ortasına boyun fıtığı teşhisi düştüğü için Antalya Medical Park ile tanıştık. Burayı tercih etmemizdeki ilk amaç; Antalya'daki devlet hastanesinin kalabalıktan içler acısı bir halde olmasıydı, devlet hastanesine gitmek daha çok hasta olmaktı.

Devlet hastanesinin durumunu pek de bilmediğimiz için özel hastaneden önce oraya gittik ve Fizik Tedavi Uzmanı (!) şikayetlerimiz sonrası boyun fıtığından hiç bahsemeden elimize bir egzersiz kağıdı tutuşturup bizi kan tahliline yönlendirdi. Kan tahlili ile boyun fıtığı anlaşılıyor mu? (!) Kan tahlilinde önümüzde 455 kişi vardı. (!) Kalabalığı görünce korkup doğruca medikal park'a gittik.

Özel hastanelerde ücret ödemeden muayene olmak diye bir şey yok..

Medical Park Hastanesinde ücretli olarak muayene oluyorsunuz, muayene ücretleri hastalığınızın bölümüne göre değişiyor, muayene süreleri en fazla 9 dakika sürüyor. Olacağınız her tahlil için ayrı ücret ödüyorsunuz, yapılan her işlem ücrete tabi.  Yasal düzenlemeler gereği muayeneden sonra 10 gün içerisinde ücretsiz olarak tekrar muayene olabiliyorsunuz, bu süreden sonra ise  ilaçla ilgili bir sorunuz olsa dahi sıra alıp, ücreti ödedikten sonra doktor odasına alınıyorsunuz

Muayeneden sonra yine ücretli olan tahlil ve tetkiklere yönlendiriliyorsunuz, kan tahlili 150 tl, emar çekimleri 150 tl vs.. gibi.

Tetkikler sonrası fıtık teşhisi konulunca, nöroloji uzmanı doktor,  uygun tedavi vermesi için sizi fizik tedaviye yönlendiriyor. Fizik tedaviye ayrı ücret ödüyorsunuz, fizik tedavi uzmanı her seansı 15 dakika süren ve seans başı 50 tl olan Türkiye'ye yeni gelmiş bir fizik tedavi aracına sizi yönlendiriyor. Seans için de ayrı olarak 350 tl ödüyorsunuz.

O tetkikten bu tahlile, o doktordan şu doktora derken yürüdüğünüz koridorların deniz manzaralı olması en güzel yanı, çok gerekli bir şey değil mi? Şaka maka deniz görmek beni her zaman rahatlatmıştır..

Hastaysanız çaresizce sizi iyleştireceğine inandığınız her şeyi denersiniz..


Medical Park Hastanesinde, seri şekilde ücret ödeyip, bilgisayar oyunu gibi bütün levelları hızlı bir şekilde atlamanız gerekiyor. Atlayın..

Ben de evin ortasındaki fıtık teşhisi münasebeti ile hastaneye gitmişken 150 tl ödeme ile kan tahlili yaptırdım. Kan alımı sonrası hafif bir baş dönmesi ve mide bulantım oldu, çalışanlar odaya yeni hasta alınmaması uyarısında bulunarak benimle ilgilendiler, genel olarak çalışanların ilgi ve alakası alınan ücretler ile orantılı şekilde ilerliyor, yani iyi. Yani her girdiğiniz odada bir ücret ödediğiniz için 'iyi'.

Devlet hastanelerine girdiğimde, kalabalıktan elim burnumda geziyorum, yaşlılar ise eli kalbinde.. 
Özel hastanelere girdiğimde ise sol avucumdan cüzdanım hiç düşmüyor.

Benim merak ettiğim bir konu var; benim gücüm var özel hastaneleri kullanabiliyorum, her girdiğim odada ayrı bir ücret ödemek beni daha da hasta etmiyor, (!) soframa giren ekmeği azaltmıyor, peki ya maddi gücü olmayan insanlar sağlık sorunlarını nasıl hallediyorlar? 

Eğer biz özel bir hastaneye gitmeseydik devlet hastanesindeki doktorlar sayesinde kaç ay sonra boyun fıtığımız olduğunu anlayacaktık?

Devlet hastanelerinde, 450 kişiden sonra kan tahlili vermek nedir? İşimizi bırakıp sabah ezanından sıraya mı girelim?

Bütün şikayetleri boyun fıtığını gösteren olan bir hastaya egzersiz kağıdı verip göndermek doktorluk mudur?

Devlet hastanesi hemşireleri kan alımı yaparken, bir kolu ile insanı kesip diğer kolu ile neden cep telefonu ile konuşurlar? Telefonu elinden alıp yere fırlatırsam 'sağlıkçıya şiddet' diye haber olur mu? Görevini böyle yapan her sağlık çalışanından şikayetçiyim, cezalandırılmalarını isterim. Bir daha ki sefere kan alırken telefon ile dedikodulu uzun sohbetler yapan ilk sağlık çalışanını kameraya alacağımı belirtmek isterim.

Şimdi seslenişim Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu'nadır.;

Eğer sağlık bakanı olsaydım, -ama değilim- halktan biri gibi muayene olarak hastanelerin hepsini teftiş ederdim, bütün sağlık tetkiklerinin ne durumlarda yapıldığını, insanların ne kadar sıra beklediklerini, sağlık çalışanlarının hastalara nasıl davrandığını kontrol ederdim. Koltuk, hakkını verenindir..

Seslendim yetkili duysun..


Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver