23 Şubat 2015 Pazartesi

Samsung Bayilerinde Ürün İadesi Veya Değişimi Yok


Eşim bana geçen hafta haberim olmadan, hediye olarak MarkAntalya Samsung bayisinden Samsung Galaxy tab4 almış. Tabletin kamera görüntü kalitesini beğenmedim, çok iyi değil, görüntüler bozuk ve bulanık çıkıyor. Eşimde kamerasına baktığında o da bana hak verdi ve aradaki ücret farkını vererek bir üst modelini alacağını söylerek ertesi gün tableti faturası ile beraber değişim için samsung bayisine götürdü. Ancak çalışanlar ve samsung mağaza müdürü 'Samsung'da iade veya değişimin olmadığını' söylemişler.

Samsung internet sitesinden canlı desteğe ulaştığımızda da 'iade veya değişim uygulamalarının hiç olmadığını' samsung bayisinden satın aldığınız bir ürün bozuk olsa bile1 yıl içinde 4 kez, 2 yıl içinde ise 6 kez donanım hatası nedeni ile teknik servise gitmeden yenisi ile değişim yapılmıyor,  oldu ki ürününüz bozuldu ve bu donanım hatası değil ya da  onlar donanım hatası olmadığına karar verdiler uğraşın durun elinizde bozuk ürün ile..


 Samsung canlı destek ile yaptığım konuşma;


'Alımdan önce bu konuda beni bilgilendirmediniz' dediğimde canlı destek görüşme penceresini kapattı, yani yüzümüze kapattı.

Eğer ürünü internetten bir siteden veya farklı bir mağazadan satın almış olsaydık, sorunsuz bir şekilde iade yapılmış olacaktı. Ama maalesef Samsung bayisinden aldık.

Basit bir kıyafet aldığımda bile mağaza bana 15 günlük değişim/iade kartı veriyorken Samsung firmasında değişim/iade yok. Tüketicilerin haberi olması için Samsung bayileri,  mağazalarına tam ödeme kasasının yanına büyük bir tabelaya 'İade veya değişim almıyoruz' diye yazmalılar.

Samsung bayilerinden ürün alırken iade/değişim olmaması durumunu göz önünde bulundurarak, buna göre satın alım kararını vermenizi tavsiye ediyorum.
 


1 yorum:

ÖZ dedi ki...

Telefon, tablet gibi elektronik cihazlar da durum genelde giyim, takı vb. ürünler gibi esnek karşılanmıyor. İçerisinden parça alınması veya imei kopyalanması gibi suistimale açık bir husus. Yine de tüketici hakem heyetine danışın derim, hakkınız varsa ihtar çekerler, işlem başlatırlar. Zamanımızda şuan en iyisi internet alışverişi. Mağaza alışverişinden çok daha yasal hakkı var, 7 gün içerisinde cayma hakkı ile kargo ücreti bile ödemeden iade gönderebiliyorsunuz. Geçenlerde bir site iade kargo ücretini bana ödetmeye çalıştı da, kanun böyle değil dedim, bizim politikamız bu şekilde dedi. Mesafeli alışveriş yapıyorsanız cayma hakkı 8. maddeye göre iade ücreti satıcıya aittir dedim, hemen "peki ben adresi vereyim" dedi. Yani hala hak-hukuku bilmeden iş yapanlar maalesef var. Umarım sizin meselenizde çözüm bulur. Selamlar...

muhasebe programları - indir - ilan ver