25 Şubat 2015 Çarşamba

İndüksiyonlu Ocak Yorumları


Evimiz için beyaz eşyaları  (aslında benimkiler tamamen siyah seçimler oldu) seçerken, sürekli tüpçüyü çağırmama neden olacak bir gazlı ocak yerine az elektrik çeken Arçelik marka indiksiyonlu bir ocak tercih ettim. Elektrik tüketim oranı,  ayda 1 defa alabileceğiniz tüp ile aynı fiyatta. Elektrik kesintisi çok sık ve uzun saatlerde olmadığı için kullanımınında da şimdiye kadar sıkıntı yaşamadık.

İlk kullanmaya başladığımdan 1 ay sonra ocak bozulmuştu ve yenisi ile değiştirdiler, 2 ay sonra ise cam yüzeyinde bir çizilme  fark etmiştim, Arçelik servisine bildirdikten sonra cam yüzeyi değiştirmişlerdi. Aslında Arçelikten ürünü tamami ile değiştirmesini beklerdim, ama yapmadılar.

Seramik ocaklar, indiksiyonlulara göre daha ucuz fiyatlar ile satılıyorlar, ancak elektrik tüketim oranları indüksiyonlulardan daha fazla. 


İndüksiyonlu ocağın en güzel yanı, gazlı ocaklara göre çok kolay temizlenebiliyor, zaman zaman çorbalar pişerken taştığında bile  tencereyi kaldırıp hemen silerek tencereyi yine yerine koyuyorum. Yalnız seramik ocaklar ısındığında el yakmıyor ama indüksiyonlu ocağı silerken eliniz yanabilir dikkat etmeniz gerekiyor.

Benim ocağım dokunmatik, düğme bölümleri de yok,  'düğmelerin altında yağ kaldı mı?, yağ sızdı mı?' diye temizlemek için de zaman harcamıyorum. Dokunmatik olması,  en az cam yüzey olması kadar temizliği kolaylaştıran bir özelllik. Özellikle yoğun tempoda çalışıyorsanız,  temizliği en kolay olan, şık  eşyaları seçmelisiniz.

İndüksiyonlu ocak temizliğinde kimyasal ürünler kullanmıyorum, bu ocaklara özel temizleme spreylerini kullanabilirsiniz.

İndüksiyonlu ocaklarda yalnızca mıknatıs tutan tencere ve tavaları kullanabilirsiniz, seramik ocaklar ise bütün tencere ve tavalar için uygun.

 2013 yılında alıp yazdığım,  emaye seramik tencere setimi indüksiyonlu ocağımda kullanamıyorum, yemek yaptığım tencerelerin hepsi çelik. Aslında çelik tencereler bulaşık makinasında çok daha rahat, bozulmadan yıkanabildikleri için bu bana avantaj sağladı, seramik tencereleri bulaşık makinasında yıkamak sağlıklı değil.


İndüksiyonlu ocağı kapattıktan sonra yüzey ısıyı koruyarak yemekleri 15-20 dakika sıcak tutuyor, bu gazlı ocaklarda olmayan bir özellik.

İndüksiyonlu ocaklar,  gazlılara göre daha hızlı ısıtma yapıyor. Yani bana göre öyle, Annem gazlı ocağa alıştığından, ne zaman bize gelse 'bu ocağı ne zaman değiştireceksiniz' diyor. :) Ama annemin gazlı ocağı silmeye harcadığı sürede,  ben indiksiyonlu ocakta yemeği pişirmiş kadar oluyorum,  kazanılmış zaman benim için bir hazinedir.İndüksiyonlu ocakta çocuk kilidi menüsü ve zaman ayarlama var, ocağı istediğiniz zamana ayarlayın zaman dolunca kendiliğinden kapansın. Ben zaman ayarlamayı pek kullanmıyorum.

Seramik ocaklarda, ocak açıldığında kırmızılaşmaya başlar,  indiksiyonlu ocak açıldığında renk değiştirme yoktur, aynıdır.

İndüksiyonlu ocaklarda diğer bütün elektrik ile çalışan ev aletleri, beyaz eşyalar vs. gibi radyasyon kaynağıdır, ama zaten evimizdeki elektrikli bütün eşyalar radyasyon kaynağı, sanayi bölgelerinde yaşayanların içine çektiği hava bile radyasyon kaynağı..

İnstagram hesabımda BURADA videolu, BURADA, BURADA, BURADA fotoğraflı indüksiyonlu ocağımın yemek pişirme hallerini görebilir, videoları  izleyebilirsiniz.


Marka olarak kullandığım ürünü tavsiye edebilirim, benzer kategoride farklı ürünleri de araştırmanızı tavsiye ediyorum.

Aklınıza takılan soruları yorum alanına yazarsanız, yanıtlayarak yardımcı olurum.
Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver