8 Ocak 2015 Perşembe

Kanal Tedavisi Sonrası Yüzde ŞişlikGeçen hafta pazartesi günü gece randevusu ile gittiğim özel diş hekimi,  dişlerimi rvg (az birradyasyon ile çekilen röntgen görüntüsünün bilgisayara verilmesi)  ile kontrol ettikten sonra sağ alt, ilk sıra azı dişimde düşen minik dolgu altında köke kadar ulaşmış olan bir çürük oluştuğunu söyledi. Takibinde kanal tedavisine hemen başlamak için uyuşturucu iğneleri yaptı.

Yapanlar bilir, iğnenin etkisi başladığında tükürüklerinizi kontrol edemez, yanağınız balon gibi şişmiş ve herkes bunu görüyor gibi hissedersiniz, tedavi başladığında artık ağzınızdan değil burnunuzdan nefes almanız gerekir, aksi durumda mide bulantınız başlar.

(Görsel: ADÜ diş hekimliği fakültesi)

Hayatımda ilk defa dişçide burnumdan nefes alarak mide bulantımı yenmiş olmama rağmen bu kanal tedavisi benim için çok sağlıklı geçmedi. Çene kemiğimde ilk günlerde oldukça belirgin olan bir şişlik oluştu, ilaçları düzenli kullanmış olmama rağmen hâlâ dokunduğumda şişkinliği hissediyorum. Bugün 10. günü. Kanal tedavisi sonrası ilk 10-15 günde yanak ve yüzde şişkinlik olması normal, sonuçta vucüdunuzdan bir uzuv kopuyor, bu süreçte ağrının ya da şişkinliğin sebebini bu yüzden tam olarak anlayamıyorsunuz.

Diş hekimim 3 gün önceki son kontrolde yine ilaçlara devam etmem gerektiğini söylerek, bir kaç rvg alımından sonra duruma anlam veremeyip şişkinlik için olabilecek ihtimalleri sıralayıp, geçici dolgu ile dişimi kapattı. İlaçlara devam etmemi, şişkinliğin inmmemesi durumunda dişe alttan bir kesi atıp 'apikal rezeksiyon' yapacağını söyledi. Apikal rezeksiyon; kanal tedavisi yapılan diş köküne çene kemiği üzerinden direk kesi atılarak, kökün temizlenip kapatılması şeklinde küçük bir diş ameliyatı.

Ancak sorun şu ki kanal tedavisi yapılan dişimde kök ağrıları 1 haftada geçtikten sonra şimdi hiç bir ağrı, sizlama, sıcak ya da soğuk gıda alımlarından sonrada hiçbir şekilde ağrı yok, yani diş kemiğimdeki şişliğin dişim ile ilgili olduğunu düşünmüyorum, ki diş hekimim anlamadığı için bir kaç kez çekip baktığı rvg'm sonrası diş kemiğimin sertleştiğini kendisi söyledi. Daha çok yapılan uyuşturucu iğnelerden kaynaklı çene kemiğimin kendini korumaya alıp sertleştiğini düşünüyorum. Yarın farklı birdiş hekimine de gideceğim.

Bir hastalık olduğunda doktora gittikten sonra bütün tıp kitaplarını, kaynaklarını karıştırıp söylenen tanıyı araştırır, öğrendiklerimi aklıma not edip 2. randevuya doktoru terletecek bir sürü soru ile giderim. Genelde 'sen bayağı araştırma yapmışsın' diyerek bilmedikleri soruları kahkahaları ile bastırırlar. Alanı ile ilgili bir  soru sorduğumda onu bilmemesine rağmen o işten para kazanan insanların haram kazandığına inanırım her zaman..

Kusura bakmasınlar -isterse baksınlar umrumda değil- ama tıp alanında öyle garip olaylar ile karşılaştım ki bir hastalık olduğunda araştırmadan hiç bir şekilde hiç bir doktora güvenmiyorum, kardeşimi hiç sahip olmadığı bir hastalıktan sırf para kazanmak için ameliyat masasına yatırmaya kalkan da uzman bir doktordu.. en yakın arkadaşımı hastalığı ile alakasız bir tedavi uygulayıp her seansta cebini dolduran da uzman bir doktordu.. şikayet edildikleri zaman herşeyi kılıfına uydurmayı da bildiler..

Yani asla 1 doktora güvenmeyin, bir kaç doktora danışın ve her zaman herşeyi araştırın hiçbir şeye körü körüne inanmayın..

Bu yazım 'doktorlara' laf sokuşturmacası ile başlayarak,  'işini düzgün yapmayan herkese ulaşsın efendim..

Kanal Tedavisi Sonrası Yüzde Şişlik, Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı, Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?, Kanal Tedavisi Sonrası Dişte Hassasiyet, Apikal Rezeksiyon, Apikal Rezeksiyon Nedir?, Apikal Rezeksiyon Yaptıranlar, Diş Hekimi Antalya, Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Olur Mu?, Çürük Diş, Diş Röntgeni, RVG, Rvg, Kanal Tedavisi, Kanal Tedavisi Antalya, Diş Hekimleri, Diş Hekimi, Antalya Diş Hekimleri1 yorum:

Unknown dedi ki...

Kesinlikle katılıyorum, körü körüne doktorlara güvenmemek gerekiyor ama yine de önce Allah'a sonra onlara emanetiz, Allah kötü hastaneye ve kötü doktora düşürmesin çünkü; adamı rezil de vezir de eder bu doktorlar..

muhasebe programları - indir - ilan ver