13 Ocak 2014 Pazartesi

Yumurtayı Nasıl Yemeliyiz?


Gıdalar hakkında alanında profesyonelleşmiş her uzmanın farklı bir görüşü var, kimileri yumurtanın haşlanarak yenmesini daha bulurken,  kimileri ise yağsız olarak teflon tavda pişirilmesini tavsiye ediyor. Bence tüketiciler olarak en büyük yanlışımız,  genel kalıplara uymak. Bir gıdayı tüketirken uzman görüşlerinin yanında vücut sağlığımıza olan etkileri kontrol etmemiz gerekiyor, size olumsuz bir etkisi olmayan haşlanmış bir yumurta ailenizdeki başka bir bireyde alerjiye neden olabilir, aynı birey yumurtanın kızartmasını yediğinde hiç etkilenmeye de bilir. 

Gelişim çağındaki çocuklar her gün 1 adet yumurta yemelidir.

Yumurta sarısı yüksek miktarda kolesterol içeriyor, yani herkes için tamami ile sağlıklı bir gıda olduğunu da söyleyemeyiz. yumurta sarısını genellikle çok pişirmeden tüketiyorum, içerisinde yararlı ve zararlı bakteriler barındırıyor, çiğ yumurta çok bakteri barındırdığı için çocuklardan  uzak tutmanız gerekiyor.

Haşlanan Yumurta Neden Çatlar?

Haşlama yumurta yaparken dolaptan çıkardığınız yumurtayı hemen kaynamaya koyarsanız çatlar, bir süre beklettikten sonra kaynamaya hazır olacak ve kaynama esnasında çatlamayacaktır. 

Sonuç olarak ; yumurtanın her türlü pişmişini rahatça tüketebilirsiniz.

Yumurtayı Nasıl Yemeliyiz?, Yumurtayı Nasıl Pişirmeliyiz?, Sahanda Yumurta, Az Pişmiş Yumurta Sağlıklı Mı?, Çiğ Yumurta Yemek Sağlıklı Mı?

1 yorum:

j.d. dedi ki...

Tamamen pişirmeden yiyemeyenlerdenim bende >.<

muhasebe programları - indir - ilan ver