15 Ocak 2014 Çarşamba

Ebru Suyu Nasıl Hazırlanır?


Bir kaç haftadır ebru kursuna gidiyorum, bu nedenle sitemde sık sık amatörden profesyonele geçiş ebru çalışmalarımı göreceksiniz.

Ebru sanatı, her ne kadar 'suya resim yapma' olarak adlandırılsa da 'su' ifadesinin saf su olmadığını suyu hazırlamada verdiğiniz yoğun emeği ancak bu sanatı yaparken anlayabiliyorsunuz.

Ebru suyu 'kitre' olarak adlandırılıyor.

35x50 lik bir tekne için 5 litrelik bir suya ihtiyacımız oluyor. Hazır suları kullanabilirsiniz, ben çeşme suyu ile denedim ama çeşme suyu ile hazırladığım ebru suyunda boya dağılımları gerçekleşmiyor veya boyalarda çatlama oluşuyordu, yağmur suyu ile de denemek istiyorum. 

Akdeniz üniversitesi güzel sanatlar fakültesi öğretim üyelerinden Şemseddin Ziya DAĞLI,  ebru suyunu boyaların çatlamasını görmek istediği için çeşme suyundan hazırladığını söylemişti, ben de ondan duyunca denedim ama çiçek ve manzara ebrusu çalışmalarında çeşme suyu çok başarısız oluyor.

5 litrelik hazır su şişesinin üstünden 3 su bardağı kadar suyu alın, tepeleme olarak 9 tatlı kaşığı deniz kadayıfını su içerisine ekleyip, 10 dakika yumuşamasını bekledikten sonra yoğurmaya başlayın, deniz kadayıfı su içinde hamur gibi topalaklanınca korkmayın, yoğrulunca düzeliyor ve saatlerce yoğurmaya da gerek yok, saat başı eriyen deniz kadayıfını eliniz ile karıştırarak güzel bir su yoğunluğu elde edebilirsiniz. Deniz kadayıfını blendır ile de su içerisinde eritebilirsiniz, bu yöntemi henüz denemedim, suyu köpütmesi zararlı olabilir ama dinlenen su köpüklerinden kurtulacaktır.

Ebru suyunu en az 24 saat önceden hazırlamanız gerekiyor, hazırlanan su kullanılacağı tekneye dökülürken tülbent yardımı ile süzme işlemi yapılmalıdır, süzme işlemini tülbent ile tek başınıza yapamazsınız, ben tek başıma yapabilmek için ebru suyunu beklettiğim şişe ağzına ince bir çorap geçirdim, süzme işlemini şişeden basitçe yapıyorum. :) 

*Süzme işleminden önce bakteri ve mantarı engellemek için ebru suyuna 1 tatlı kaşığı bakteri önleyici eklemeyi unutmayınız.

*Ebru suyunu kullanmadan önce süzme işlemi yapmazsanız erimeyen deniz kadayıfı parçaları suyu eklenerek düzgün çalışma yapmanızı engeller. 

*Ebru suyunu hazırlarken deniz kadayıfı yerine su kıvamını arttıran duvar kağıdı yapıştırıcıları, salep, ayva çiçeği, keten tohumu kullanarak da yapabilirsiniz.


Ebru Suyu Nasıl Hazırlanır?, Ebru Suyu Yapımı, Ebru Suyu Nasıl Yapılır?, Ebru Suyu Hazırlama Malzemeleri, Ebru Suyu Hazırlama, Ebru Sanatında Suyu Yoğunlaştırmak İçin Ne Kullanılır?,Ebru Sanatı Suyu Nasıl Hazırlanır?, Ebru Sanatı Suyu Hazırlama,

1 yorum:

YETENEK-SİZİN dedi ki...

aa bende öküz ödünden yapldığını sanıyordum demek bu kadar uygulanabilir bişey, yine çok bilglendirici bir yazı olmuş, teşekkürler

muhasebe programları - indir - ilan ver