9 Temmuz 2013 Salı

Sahillerimiz Çöp Alanları OlmasınBen Neşe Tuana.

Burası Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunan, Titreyengöl Boğaz mevkii sahili. 

Halka açık bir alan olduğunu söylememe gerek var mı? Yoksa fotoğraftaki su şişesi ve net görünmeyen çöplerden bunu anlar mısınız? 

Gerek bölge halkı gerekse başka illerden gelen vatandaşın akın ettiği bu güzel piknik sahili,  zaman zaman çöp yığını ile doluyor. Karpuzu yeyip kabuğunu sahile bırakan insanlar mı dersiniz, su şişelerini denize fırlatanlar mı? içki şişelerini, çöplerini yayan insanlar mı dersiniz yoksa çekirdekleri yeyip kumsala atanlar mı?.. Hepsi var.. Hiç utanmıyorlar bunu yaparken, çünkü onlar yeterince anne baba terbiyesi, eğitimi almamışlar!! Belediyenin yetersiz temizlik çalışmalarına artı olarak, insanların duyarsızlığı, alanı çöp gibi kullanmaları mükemmel alanı çöpe dönüştürüyor. 

Sorsan, bu insanların hepsi 'çevreci..' 

Ne zaman doğaya bu kadar vefasız bir millet olduk? Ne zaman bu kadar duyarsız, bu kadar PİS insanlar olduk? 

Sahile çöp atan insanlara sormak istediğim bir kaç soru var:

1-Alan boyunca çöp kutuları var, bütün çöplerinizi bir poşette toplayıp oraya atmanız çok zor mu? 2-Alkol şişelerini kırıp neden kumsala atıyorsunuz? 
(Söz meclisten dışarı 'ZIKKIM İÇSİNLER' diyorum.)
3-Su şişelerini, denizlerimize atmanızdaki MANTIKSIZLIK mantığı nedir?
4-Çitleyip kumsala attığınız çekirdek kabuklarının, oradan nasıl yok olabileceğini düşünüyorsunuz, bizim bilmediğimiz gizli güçler mi var? açıklayın öğrenelim. Çekirdek kabuğunu bir çöp poşetine atmak çok zor mudur?
5-Ve sizleri birey olarak yetiştiren Anneleriniz, Babalarınız, Öğretmenleriniz.. Asıl suçlu sizlersiniz: DOĞAYI KORUMANIN, 'İNSANI KORUMAK OLDUĞUNU' NEDEN ÇOCUKLARINIZA ÖĞRETMEDİNİZ?

Çevreye, doğaya sahip çıkmak yaşama sahip çıkmaktır. Ayıptır yapmayın.. Doğaya attığınız her parça çöpün çocuklarınızın geleceğine bir eksi eklediğini unutmayın..

Sahillerimiz Çöp Alanları Olmasın, Denize Çöp Atmak, Seslendim Yetkili Duysun

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver