13 Temmuz 2013 Cumartesi

Eski Paralar Nasıl Değiştirilir?


Eski paraları, cam orta sehpa altında biriktirerek,  koleksiyon yapmaya başladım. Eski para diyorum ancak bunlar çok da eski paralar değil aslında.. Bir kaç yıl öncesine kadar yani çocukluğumda kullandığımız paralar.. :)Eskimiş veya yıpranmış banknotlar nerede ve nasıl değiştirilebilir?

Yazıları okunmayacak şekilde kirlenmiş, yıkanmış, boyanmış, yanmış, yırtılmış veya sair sebeplerle eskiyip yıpranmış, değeri belirlenebilen tam banknotlar ile yüzeyindeki eksiklik %50'den az olan banknotlar, yazılı değeri üzerinden başabaş olarak; tek parçadan ibaret olmak kaydıyla yüzeyindeki eksiklik %50 olan banknotlar yazılı değerinin yarısı üzerinden yenileriyle değiştirilebilir. Yüzeyinin yarısından fazlası eksik olan banknotlar ise değiştirilmemektedir. Eskimiş, yıpranmış veya kısmen fiziki parça kaybına uğramış banknotların doğrudan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası şubeleri, T.C. Ziraat Bankası veya diğer bankaların şubeleri aracılığıyla değiştirilmesi mümkündür.


Eski Paralar Nasıl Değiştirilir?, Eski Paralar Nerede Değiştirilir?, Eski Paralar Nereye Verilir?, Eski Paralar Nasıl Değerlendirilir?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver