22 Temmuz 2013 Pazartesi

Çift Yumurta Sarısı


Kahvaltı tabağımda çift yumurtalı haşlanmış yumurta göründü. Şu yaşıma kadar ilk kez çift sarılı bir yumurta gördüm. 

Çift sarılı yumurtalar, gelişimini henüz tamamlamamış tavukların yumurtlaması sonucunda oluşuyor. Yumurta kabuğunun  boyutu ve içindeki besin 2 yavrunun büyüyeceği bir ortama uygun olmadığı için yavrunun oluşması mümkün olmuyor. Buna rağmen çift sarı yumurtada 2 yavrunun da gelişimi başlarsa, bu gelişim uzun sürmüyor ve iki yavruda ölüyor. 


Yumurtada çift sarı neden oluşur?

Yumurtada çift sarının oluşmasına sebep olarak, tavuklardaki hormonal bozuklukları, yemlerdeki katkı maddelerini, yaşlı tavukların menopoz giriş dönemlerinde stresle yumurtlamasını, tavuk kümeslerine verilen kontrolsüz ve aşırı lamba ışığını örnek gösterebiliriz.

Çok nadir olarak da bazı tavuk ırklarında yumurta devamlı çift olarak yaratılır. Bu tür tavuklarda genetik bozukluk olduğu için uzun süre yaşamazlar. 

Çift sarılı yumurtanın diğer yumurtalardan kalsiyum değerinin yüksek olması dışında herhangi bir farklılığı yoktur.

Çift Yumurta Sarısı, Çift Yumurta Sarısı Nasıl Oluşur?, Çift Yumurta Sarısı Neden Olur?, Çift Yumurta Sarısı Nasıl Meydana Gelir?, Çift Yumurta Sarılı Yumurtanın Diğer Yumurtalardan Farkı Nedir?, Çift Sarılı Yumurta Zararlı Mı?, Çift Sarılı Yumurta Tavuğu, Çift Sarılı Yumurta Tavuğu Nasıl Anlaşılır?,

1 yorum:

üsvet dedi ki...

hey allahım..onlarda bile neler oluyor..ama çok güzel görünüyor:)

muhasebe programları - indir - ilan ver