14 Mayıs 2013 Salı

Zemzem Suyu Hikâyesi

(Diyanet İşleri Başkanlığının Hacılara verdiği,  kişi başına 15 lt'lik zemzem suyu)

Zemzem suyu, görünüş itibari ile diğer sular ile aynıdır. Ancak Peygamberimiz (S.A.V.) bu suyu içmiş ve tavsiye etmiştir.Rivayete göre, Hazreti İbrahim filistin hicretinde, hanımını Hz. Hacer  ve henüz süt emmekte olan oğlunu (Hz.İsmail) Mekke'ye bıraktı. Hanımı yiyecek ve içeceği bittiğinde safa tepesine çıkıp yiyecek içecek aramaya başlıyor,  orada yiyecek içecek bulamayınca koşarak merve tepesine gidiyor, yine rivayete göre o sırada bir kuş gelip ayağını toprağa eşeledi ve oradan su fışkırdı Hz. İbrahim'in hanımı Hacer fışkıran suyu görür görmez 'Zem Zem',  Türkçe; 'dur dur' diyerek,  ziyan olmasın diye suyun etrafını çevirdi, eğer etrafını çevirmeseydi su her tarafı sulayacaktı,  etrafı çevrilince yüzyıllarca kutsal su olarak kaldı, asırlardır binlerce ülkeden milyonlarca insan oraya giderek suyu içip, aynı zamanda kendi ülkelerine götürmektedirler.

ÖNEMLİ NOTLAR: 

  Zemzem suyu görünüş olarak diğer sulardan farklı olmasa da yumuşak tadını aldığınız zaman diğer sular ile ayrımını çok iyi anlarsınız.

 Zemzem suyunun php değeri 7.9 'dur.

Türkiye'de  doğal mineralli Saka Su  (php 8.22) dünyanın en iyi suları listesinde 47. sırada yer alıyor.

Mekke'de zemzem suyu varken, hazır sulardan alıp içenler var, hayret ediyorum..

Avrupa'daki yurtlarda her türlü yiyecek ve içeceğin yurtlara sokulması yasak olduğu halde yalnızca zemzem suyu yasak değildir.Zemzem Suyu Hikâyesi, Zemzem Suyu Php Değeri, Zemzem Suyunun Php Derecesi, Türkiye'deki En İyi Su Markası, Zamzam Water

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver