27 Mayıs 2013 Pazartesi

Kertenkele Yumurtası


Sakız çiçeklerinin köklerine birikmiş çakılları temizledikten sonra etrafını da taşlardan arındırmak için küçük bir temizlik operasyonu yaparken fırlattığım çakıllar arasında 'kütürrtt' diye bir ses duydum, taşların arasına gizlenmiş minik bir yumurtanın kırılma sesiydi.. Yanında 4 tane daha kardeş yumurta vardı. Onları önce yılan yumurtası zannettik, gerçi yılan yumurtası bu kadar minikçe olmaz ama yılanın milyonlarca çeşidi var. 

Çevrede yüzlerce bukalemun ve kertenkele olduğu için, arama motorlarından kertenkele ve bukalemun yumurtası görsellerine baktım. Bulduğum yumurtalar kertenkele yumurtasıydı ve çakıllar arasında bukalemun yumurtaları da gizliydi. Yumurtaları kürek yardımı ile ortadan toplayarak, ezilmesinler diye güvenli bir yere aldık.

Kertenleleleri çoğu insan sevmez, tamam benim de alıp evde besleyebileceğim bir hayvan değil :) ancak doğanın dengesini bozmamak gerek, eğer yumurtaları kırsaydık besin zincirinin de bozulmasına sebep olacaktık..

Komşularımızdan bazıları bahçelerinde buldukları toprak solucanlarını parçalara bölerek öldürüyorlar. Ancak toprak solucanları bahçeler ve bitkiler için 'ücretsiz çalışan' elemanlardırlar. Toprağı dipten karıştırarak,  nefes almasını sağlarlar. Bu arada toprak solucanlarını bir çok parçaya ayırsanız bile ezmediğiniz sürece ölmezler. Aksine bölünen her bir parçadan yeni solucanlar oluşur. (Rejenerasyon ile üremeye örnek)


Kertenkeleler nisan-mayıs arasında çiftleşme sonrası yumurtalarını derin toprak alanlara bırakıyorlar. Ev kertenkeleleri ise bacalar ve insanların erişemediği uzak noktaları yumurtalarını bırakırlar. Bunları da hatırlayalım;

Kertenlenin kopan kuyruğunun yeniden oluşması  rejenerasyon ile üremeye bir örnektir. İnsanlarda kemik iliğinden yeni kan hücrelerinin oluşması, yaraların zamanla tamamen iyileşmesi ve kırılan kemiklerin onarılması da bir yenilenme işlemidir.


Kertenkele Yumurtası, Kertenkele Yumurtaları, Kertenkele Yumurtlaması, Kertenkele Yumurtası Nasıl Olur?, Kertenkele Yumurtası Fotoğrafı

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver