18 Mayıs 2013 Cumartesi

Deri Prick Testi


Deri Prick Testi, solunum yolu veya besin alerjenleri deri üzerinde ince bir çizik oluşturularak yapılan, leteks ya da çok nadir olarak ilaçlar ile uygulanan besin ve ilaç alerjilerinin tanımlanmasında kullanılan bir testtir. Şikayet ve belirtilerinizin alerjik bir nedene bağlı olup olmadığını anlamak için yapılır.. Kolay uygulanması, güvenilir olması ve kısa sürede sonuç belli olması nedeni ile alerjik hastalıkların tanısında ilk sırada tercih edilen bir yöntemdir.Fotoğrafta, dünyanın en yakışıklı erkeği olan kardeşimin :) sağ kolunun iç derisine uygulanan deri prick testi örneği yer alıyor. 16 adet alerjen (kedi tüyü, köpek tüyü, mite, Tavuk tüyü, hububat karışımları,  uygulanarak yapıldı. 

Deri Prick (Çizme) Testi uygulamasında, öncelikle alkollü pamuk ile deri üzerini siliyoruz, uygulanacak alerjen miktarına göre (görsel örnek testte 16 adet) siyah tükenmez kalem ile çizilecek ve deriye tatbik edilecek alanlar işaretleniyor.

(Lanset)

Tıbbi steril lanset yardımı ile deriyi kesmeden küçük çizikler atılıyor ve çizilen deriye sıvılaştırılmış alerjenler damla damla uygulanıyor, yarım saat kol derisinde bekletilen alerjenlerden aşırı kızaran ve şişenler alerji olduğunuz gıdaları ve solunum yolu ile alınan ajerjileri gösteriyor. Bizim yaptığımız test sonucuna negatif olarak çıktı, uygulanan 16 alerjenin deri ile teması negatifti. 

Özel Hastanelerde, Deri Prick Testi Göğüs Hastalıkları bölümünde yapılıyor.


Türkiye'de devlet hastanelerinde, çok basit bir uygulama olmasına Deri Prick Testi yapılmıyor. Özel hastaneler 16 alerjen üzerinden deri prick testini 100 tl' ye yapıyor ve bu uygulama doktorlar tarafından değil doktor sekteri tarafından yapılıyor!! Uzmanlık gerektirmeyen bu kadar basit bir test ise neden 100 tl ücret alınıyor ve Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerinde neden bu uygulamanın yapılmasını sağlamıyor?


Deri Prick Testi, Deri Prick Testi Nedir?, Deri Prick Testi Nasıl Yapılır?, Deri Prick Testi örneği, Fotoğraflarla Deri Prick Testi, Deri Prick Testini Hangi Doktor Yapar?, Deri Prick Testi Nerelerde Yapılır?, Devlet Hastaneleri Deri Prick Testini Yapıyor Mu?

3 yorum:

justuntitled dedi ki...

Bu testten ben de yaptırmıştım. Ama benim çiziğim 28 taneydi nedense :) Hatırladıkça içim bir tuhaf oluyor, ağlamamak için zor tutmuştum kendimi :((

papatyaninguncesi dedi ki...

bende geçenlerde ağır bir alerji rahatsızlığı geçirdim.özele gitmeme rağmen hiçbir test yapılmadı.bulunması zordur deyip geri gönderdiler.başka bir özel hastaneye gittim o da gönderdi.devlet hastanesi de yapmıyor.negüzel dimi :))ben kendim bulmaya çalışıyorum artık.tozdan mı yok şunu yedim ondandır diye

FERİDECO dedi ki...

Ben de hastanede çalışıyorum ve tek tek verine bir kerede tüm antijenleri bir defada uygulanan aplikatörler var aslında biz o aplikatörleri uyguluyorduk,geçmiş olsun

muhasebe programları - indir - ilan ver