2 Mayıs 2013 Perşembe

Bahçe Salyangozu İle Mücadele - Bodur Dut Ağacı


Başlıkta 'mücadele' dediğime bakmayın, biz kendileri ile çok iyi anlaşıyoruz. Onları haşin bir darbe ile yere atıp katur kütür sesler eşliğinde ezmek varken,  dut ağacımızda misafir ediyoruz. ama misafir dediğin 3 gün kalır değil mi? Ya da zorla gönderilir. :)


Dut ağacımız bodur cinslerden, 2 yaşında bir ağaç, boyu çok büyümüyor ancak çok büyük dut ağaçları kadar bol meyve veriyor,    Bu aylarda 2 günde bir yaklaşık 6 kiloluk meyve veriyor.

Dut ağacı güneş gördükçe meyvesini tadlandıran ağaçlardan, güneşsiz olmaz..


Yani bu kadarcık.. :) Dut ağacının hemen yanında bahçeyi gittikçe kaplayan mis kokulu naneler var, ne kadar çok koparırsanız koparın bitmiyorlar aksine kopardıkça çoğalıyor naneler..

Bahçe salyangozlarına gelince, mayıs ayında bahçelerde çoğalıyorlar, bahçeye küçük bir kutu içerisinde bira bırakırsanız hepsi içine doluyorlar,  bu şekilde doğal yollar ile o küçük canlılardan kurtulabilirsiniz. Ticari tarım işlerinde ise alan geniş olduğu için doğal yöntemler kullanmak uygun olamayacağı ve risk oluşturacağı için kimyasal ilaçlar kullanmak mecburi olarak kaçınılmaz oluyor. Yaşasın küçük bahçecilik! :)Bahçe Salyangozu İle Mücadele - Bodur Dut Ağacı

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver