13 Mart 2013 Çarşamba

Yehova Şahitleri Nedir?Yehova, 3 ayrı dinin kutsal kitabı olan Tevrat, Zebur ve İncil'de tahminen adı 7000 defa geçen İlahi tanrının adıdır. Yahudiler ve Yehoda şahitleri, tanrıdan bahsederken 'Yehova' adını kullanırlar. Yehovanın kelime anlamı ' o, olmasına neden olur' dur.

-Bu bilgiyi de belirtmek istiyorum; Kuran-ı Kerimde de İsa Aleyhisselamın doğumu anlatırken, Meryem suresi 36. ayette de 'Bir işi yapmak istedi mi ona sadece "ol" der, (o da) olur.' buyuruluyor.

Yehova şahitleri, Hristiyanlıktan ayrı bir dine inanırlar, müslümanlarda olduğu gibi ahiret inançları vardır. İnançları gereği savaşlara katılmaz, siyasete karışmaz ve askerlik yapmazlar.

(Malfrid Norun Nese)

Bir yehoda şahidinin başka birisinden kan alması ve kan vermesi inançları gereği yasaktır.

Kasım 2012'de Antalya'da tatil yapan, 68 yaşındaki Yehova şahidi Norveçli Malfrid Norun Nese, aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Yapılan kontrollerde Malfrid'in kalbe giden damarlarının tıkandığı görüldü. Yaşaması için acilen by-pass ameliyatı olması gereken Malfrid, hastane doktorlarına yehova şahidi olduğunu ve dini gereği kan almaması gerektiğini söyleyince, doktorlar hastaya 5 ünite kan vererek gerçekleştirdileri by-pass ameliyatını, Malfrid'e hiç kan vermeden yaptılar. Tabii ameliyattan önce meydana gelebilecek riskleri kabul ettiğine dair bir belge imzalattırıldı.

Hastanenin Kalp Damar Cerrahisi Servisi'nden Prof. Dr. Erdoğan İbrişim başkanlığındaki ekip tarafından by-pass ameliyatı kan ve kan plazması kullanılmadan başarılı bir şekilde yapıldı.


Dünyada meydana gelen bütün sorunların, Yehovanın (tanrının) gökte oluşturduğu krallık tarafından çözüleceğine inanırlar. İlahi dinlerde olduğu gibi cehennemin ateşli bir azap olduğu inançları yoktur, yehova şahitlerine göre İsa Mesih kıyamette yeryüzüne inerek, iyi insanları cennete koyacak, Yehova ise kötü insanları yok edecektir. Yani tekrar dirilme anlayışlarına göre; dünyada iken başkalarına zarar vermeden yaşamış insanlar yeniden dirilerek cennete girecek, kötü insanlar ise tekrar dirilmeyerek,  daima ölü olarak yok olacaklardır.

Türkiye Yehova Şahitleri Temsil Heyeti Üyesi Ahmet Yorulmaz, Türkiye'de yaklaşık 2 bin 300, dünyada ise 7.5 milyon Yehova Şahidi bulunduğunu söylüyor.


 Yehova Şahitleri Nedir?, Yehova Şahitliği, Yehova Nedir?, Yahova Ne Demektir?, Yehova Şahitleri, Yehova Şahitliği, by-pass ameliyatı , Malfrid Norunn Nese, Magne Nese, Diana Nese Onarheim, Prof. Dr. Erdoğan İbrişim, Yehova Şahidi

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver