4 Mart 2013 Pazartesi

Renk Takıntısı - Mor Renk TakıntısıÇocukken odamın dekorasyonunu ve kıyafetlerimi hep pembe rengin tonlarından seçerdim. Diğer renkleri çok sevmez ve kullanmazdım, bir şey alırken pembesini bulamıyorsam beyaz ilk seçeneğim olurdu. Bu takıntım lise eğitimim bitene kadar devam etti. Üniversiteye geçtiğimde 1. yıl yine aynı takıntılı durumum devam etti, Ve bir sabah uyandığımda artık pembe renkten vazgeçtiğimi anladım. Mavi renk takıntım başlamıştı, dolabım pembe kıyafetlerden arındı. Artık kırmızı, mavi ve yeşil tonlarını seçiyordum.

Uzun zamandır giyimde kırmızı ve bordo dekorasyonda ise siyah ve beyaz renkleri tercih ediyordum. Bugünlerde ise çocukluğuma dönüp pembe renkleri kullanmaya daha çok ağırlık verdim. Kırmızının vahşi ve gösterişli rengine göre pembede rahatlatıcı ve dinlendirici bir etki var.

Bütün renkler mavi, beyaz, kırmızı ve sarıdan meydana geldiğine göre,  aslında hiç biri diğer renge uzak değil.

Renk takıntısını, obsesiflik olarak tanımlamak doğru olmaz. Toplumda en çok mor ve pembe renklere karşı takıntı görülüyormuş. Günlük hayatta kullandığı eşyaların, kıyafetlerin hepsini mor renklerden seçen insanların nevroz olduğu düşünülüyor. Çocuklar bir renge karşı aşırı bağımlı olduğunda, anneler bu durumu psikolojik bir rahatsızlık olarak düşünüyorlar. Renk bağımlılıklarında, öncelikle çocuğun o renge hangi manayı yüklediğini çocuğunuzdan öğrenmeniz gerekiyor. Örneğin; ben çocukluğumda pembe rengi çok seviyordum, huzur verdiğini, sinir sistemimi rahatlattığını düşünüyordum. Bu manada çocukların dünyasında rengi somutlaştırma vardır. Çocuk gözü ile pembe bir renk; kaybettiği annesi, gücün simgesi, hatta sahip olamadığı bir oyuncağı bile temsil edebilir. Renge yüklediği anlama göre etrafında çoğunlukla o rengi görmek ister.

Pembe renk;  dinliği, sakinliği, huzuru temsil eder. Saflığı temsil eden renklerden olduğu için en çok kız çocuklarının oda dekorlarında kullanılır. Çabuk sinirlenen, çoğunlukla öfkeli olan ve aşırı sigara, alkol tüketen bayanların pembe rengi sevmedikleri gözlemlenmiştir.


 Mor rengi seven insanlar ihtişamı ve gösterişi severler. Mor renge bakmak,  ilham verir, vücuttaki salgı bezlerinin hızlı çalışmasını sağlar, beyin hastalıklarında tedaviyi destekler. Koyu mor, asalet duygusunu destekler, bazı insanlarda küstahlık, hüzün, üzüntü ve depresyonu da tetikleyen bir renktir. İntihara meyilli bireylerin mor rengi yoğum kullandıkları gözlemlenmiştir.


  Renk Takıntısı - Mor Renk Takıntısı, Renk Takıntısı Psikolojik Bir Hastalık Mıdır?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver