25 Şubat 2013 Pazartesi

Umreye Giderken Yanımıza Almamız Gerekenler


Umrede Neler Lazım? konusunda götürmemiz gerekenleri liste halinde yazmıştım. 

Kalan eksikleri de hafta sonu tamamladım, bu dönemde geç kaldığım için ne yazık ki ben annem ile babama katılamayacağım, Suudi Arabistan kanunları gereği 45 yaşından küçük bayanlar yanlarında eşleri, babaları ya da erkek kardeşleri olmadan seyahat edemiyorlar, bu yasağın kalkmasını şiddet ile bekliyorum!!

Kısmet olursa ben de küçük erkek kardeşim ile beraber Ramazan ayında kutsal topraklara gideceğim. Benimle gelmesi için ona her gün baskı yapıyorum, sanırım bıktı benden. :P

Annem ile babam gitmeden önce, orada onlara lazım olabilecek her şeyi öğrendim bu hafta sonu bir çoğunu da mekke-medine pazarından aldık. Umreye gideceklere yol göstermesi için,  fotoğrafları ile beraber ekliyorum..

Alışveriş bir hayli zor geçti aslında, çünkü benim elim biraz geniş, babama 1 gömlek lazım ben ise '2 gömlek alalım ne olur ne olmaz' diyorum, onlar israfı sevmiyorlar, her şeyin yeteri ideal, aslında onlar da haklı ama ben de haklıyım. :)Öncelikle umre duaları kitabı alınmalı, içerisinde her dua var, çantanızda taşıyabilirsiniz.


Erkekler ihrama girdikten sonra kokusuz sabun kullanmak gerekiyormuş, ıslak mendil, parfüm vb kokan hiç bir şey kullanılmıyor. Bu yüzden bebekleri ile gidenlerin zorlanacağı durumlar olabiliyor.

 1 kalıp kokusuz sabun alırsanız ortadan 2'ye böldüğünüzde 3 hafta yetiyor. kokusuz sabunun kalıbı 1 tl.Babama aldığım kadife ve pamuk karışımı ihram. Ben ihramın kumaş bir kıyafet olduğunu düşünüyordum, ama tamamen havlu olan iki parça kumaş. 

Pamuklusu çabuk yırtılır gibi geldiği için kadife karışım olanını aldım, babam da bunu daha çok beğendi. Umarım iyi bir seçimdir.

İhramın nasıl giyildiği aşağıda eklediğim videoda var..

İhram fiyatları 30-50 tl arasında değişiyor.


İhram kemeri. İhramda cep olmadığı için ihram kemerini fermuarlı cüzdanları olanlardan alabilirsiniz. Benim aldığım kumaş olanı, derileri de var ama çok kayıyorlar deri almamakta fayda var.


Suudi Arabistan'a başka ülkelerden gelen eğitimli hırsızlardan bahsetmiştim, Fermuarlı bu atletlerden alarak paranızı burada taşımanız daha güvenli olacaktır. 

Cüzdan cepli atlet 9-10 tl.


Tavaf yaparken çoraplarınızın kirlenmemesi için deri patiklerden alabilirsiniz.

Deri patikler 15-20 tl arasında.


Kıyafet seçimlerimde şile bezi ve ince keten kumaşları tercih edebilirsiniz. Fotoğraftaki gömlek şile bezinden çok hafif, teri hemen emiyor, koku yapmıyor ve terletmiyor. 

Satıcı, bu yıl umre gezilerinin arttığını ve ürünlerin çok çabuk tükendiğini söyledi. Umre seyahati herhangi bir yabancı ülkeye tatil amaçlı gitmekten daha az maliyetli.

15 günlük umre gidişlerinde 7 gece Mekke, 7 gece Medine'de kalınıyor. Kısa gidişler için 2 takım elbise götürmek yeterli. Siyah, krem ve beyaz renkler tercih edilmeli. 

Bayanlar siyah ferace alabilirler, krem ve beyaz renkler çok çabuk kirleniyor ve içi belli ediyor, ben annem için siyah bir ferace aldım, ferace alırken eteğinin yerde sürünmemesine dikkat edin..
Başörtülerde de iğnesiz direk başa geçen örtüler var, çok pratik geldi penye tarzı olduğu için ondan da aldım, iğne kullanmadan hemen takıyorsunuz, çok güzel..


Aslında en önemlisi sağlığınız yerinde iken, genç iken gidebilmeniz..


Yaşlılıkta o kalabalığa girmek, ibadet edebilmek oldukça zorlaşıyor.


Resmi rakamlara göre, Türkiye'den son 5 yılda yapılan  umre seyahatleri oldukça fazla.


Medine'de kısa yollar için develer ulaşım aracı olarak kullanılıyor, ibadet dışında 'gezmek' için gelen turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Suudi erkekler fotoğrafta göründüğü gibi beyaz elbiseler giyiyorlar.


Burası  Hira mağarasının yer aldığı Nur Dağı. 


İHRAMA NASIL GİRİLİR?Yazı devam edecek..


Umreye Giderken Yanımıza Almamız Gerekenler, Umreye Giderken Neler Alınmalı?, Umreye Giderken Neler Alınmalı?, Umrede Bayanlar Nasıl Giyinmeli?, Umrede Erkekler Nasıl Giyinmeli?, Umrede Okunacak Dualar, Umrede Bayanlar Ne Giyer?, İhram Kumaşı, İhram Nasıl Giyilir?,

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver