16 Şubat 2013 Cumartesi

Umrede Neler Lazım Olur?


Bu yıl yaz tatili döneminde denizlere sarılmak yerine,  Umrede huzur dolu günler geçirmeyi düşünüyorum. Yaz dönemlerine denk geleceği için, Medine ve Mekke'de her zaman ki gibi gündüzleri çok sıcak, bunaltıcı bir hava olacak..

Bu arada 45 yaşın altındaki bayanlar Suudi Arabistan kanunları gereği tek başlarına seyahat edemiyorlar, eğer oraya gitmek istiyorsanız; eşiniz, babanız, dedeniz ya da 18 yaşını doldurmuş erkek kardeşinizin sizinle gelmesi gerekiyor. Aslında 45 yaşın üstünde bir bayanın da oraya tek başına gitmesi pek mantıklı gibi görünmüyor. 60 yaşında bir bayan tek başına gidebilir mi mesela? O yaşlarda insanların çeşitli hastalıkları oluyor, en güzeli genç yaşlarda gidebilmek.. ve bayanlara 18' inden sonra tek başlarına gidebilme izninin verilmesi gerekiyor. Eskiden insanlar Kâbe'ye ulaşmak için aylarca at, deve üzerinde yolları katederlermiş, o zamanki durumlara göre elbette ki  bir bayanın tek başına seyahat etmesi uygun değildi, ancak günümüz iletişim ve ulaştırma araçları göz önüne alınarak bazı yasaklar kaldırılmalı.

Umrede lazım olabilecek basit eşyaların listesini yazdım. Ek olarak; Suudi Arabistan'da çok renkli kıyafetler giyilmiyor. Beyaz, siyah, krem ve kahverengi kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Kırmızı ve bordo renk kıyafetler giyen bayanların,  hayat kadını olduğu düşünülüyor.

Suudi Kanunlarının 'hırsızlık yapanın sağ eli bileğinden sonrasını kapsayacak şekilde kesilecek' emrine rağmen Mekke ve Medine'de gezen hırsızlar azımsanamayacak kadar çok. Başka ülkelerden eğitimli hırsızlar da ülkede mevcut. Para taşımayı nasıl yapacağız derseniz, fermuar cepli atletler var paranızı içinde taşıyabilirsiniz, hırsızlara karşı en güzen koruma yöntemidir. 2-3 tl arası fiyatlarda Türkiye'deki hac malzemesi satan dükkanlardan alabilirsiniz.Videoda hac ve umrenin nasıl yapıldığına dair güzel bilgiler yer alıyor..

Tavaf yapılırken çorabınız mecburen kirleniyor, o esnada çorap değiştirme imkanınız olmayabilir, o yüzden deri patiklerden almanızda fayda var, sert olan deri patikleri tercih etmeyin ayağınızı yara yapıyor.Kapalı Ayakkabı alırken,  yumuşak keten beyaz ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Ben,  annem ve babam için Keds  marka beyaz keten ayakkabılardan aldım. Antalya'da Terracity'de keds mağazası var, ya da internet üzerinden satış yapan sitelerden de alabilirsiniz. İlla bu marka almanıza gerek yok, koku yapmayacak, ayağınızı rahatsız etmeyecek uygun fiyatlı bir ayakkabı alabilirsiniz. İpsiz modelleri tercih ederseniz çıkarıp giymesi daha kolay olacak, kalabalıkta ip bağlamak için eğilmenize gerek kalmayacaktır. Bir de ayakkabı seçerken dikkat edin bez ayakkabılar kulağa rahat olur gibi gelse de koku yapabilirler, bu nedenler keten ayakkabı tercih etmenizde fayda var.
Ayrıca ayaklarınızı yara etmeyecek, çorap giydiğinizde kaymayacak yumuşak terlikte götürmelisiniz.

Güneş gözlüğünüz mutlaka olmalı.
Çöl iklimi olduğu için, havası gündüzleri çok sıcak, geceleri ise serin bu yüzden yanınızda mutlaka hırka da götürmelisiniz.

Diğer bir hususta kokusuz sabun ve kullanılan diğer bakım ürünlerinin kokusuz olması. Benim gibi 'parfümümü de alır giderim mis gibi kokarım' düşüncesinde olmayın. :) Islak mendil de dahil, kokulu hiç bir şeyi kullanmıyorsunuz. Aslında bu çok güzel, çünkü Umre ve Hac ziyareti boyunca kalabalık içerisinde sıkış tıkış  ibadet ediyorsunuz, o kalabalıkta herkesten ayrı bir parfüm kokusunun gelmesi aşırı rahatsız edici bir durum olabilirdi. Terleme kokusuna gelince, Kâbe'de ibadet ettiğiniz yerlerde klimalar var, terleme dışında daha çok klimalardan hastalananlar var, ciddi kronik hastalıklarınız varsa ya da  ileri yaşta yakınlarınızı umreye gönderiyorsanız onları klimalara yakın durmamaları konusunda uyarabilirsiniz.

Kalacağınız otellerde havlular mevcut. Bayanların çalışması yasak olduğu için oda temizlik görevlileri başka ülkelerden gelen genç erkekler.

Arabistan yemekleri bizim damak tadımıza çok uzak değil, bizde haram olan gıdalar onlarda da yenmiyor. Tabii onlar baharatı daha yoğun kullandıkları için bizim yemeklerimizden daha lezzetli yemekler yaptıklarını söyleyebilirim.


Kabsa, Suudi Arabistan'ın geleneksel yemeği. Prinç ve et ile yapılıyor, çeşitli baharatlar ile tadlandırılıyor. En sevdiğim yemeklerden birisi.. yemek istiyorum. :( Deve eti ile yapılanın yemelisiniz..

Umre'de alışverişe çok vakit harcamamalısınız. Zaten oralarda da genellikle çin malı ürünler satılıyor, dönüşte çevrenize dağıtacağınız hediyeleri gitmeden önce Türkiye'den alabilirsiniz, hac malzemesi satan yerlerde de bire bir aynı çin malı ürünler satılıyor. Medine çevresinde bir kaç kureyş ürünü hediyelikler var, onlar çin malına göre daha kaliteliler. Orayı görünce ibadet etmek dışındaki her şeyi, bütün dünya işlerini unutabilirsiniz.

En çok zemzem suyu ve hurma getiriliyormuş. Onları da bagajınızda ağırlık edip taşımanıza gerek yok, kargoya veriyorsunuz, 4 gün sonra Türkiye'ye ulaşıyor.Suudi Arabistanda türk lirası geçerli değil, paranızı döviz bürolarında riyale çevirmeniz gerekiyor. 1 Suudi Riyali 0.47 Türk lirasına tekabül ediyor. Yani bizim paramız daha değerli. :) Paranızı riyale çevirirken dikkat edin, Suudi Arabistan riyaline çeviriyorsunuz, İran riyali de var.

Bu konu bir kaç sayfa daha sürebilir, şimdilik bu kadar devamı gelecek...HAC VE UMRENİN FARKI NEDİR?
Hac;  Zilhicce, Zilkade ve Şevval aylarının ilk 10 gününde yapılan, İslam dininin 5 şartından biri olan ibadettir.   Ve bu yönü ile farz olarak kabul edilmiştir. Umre ise bazı alimler tarafından vacip olduğu söyleniliyor ancak başka din alimleri de vacip de olmadığını belirtmişlerdir.
 • (Vacip; farz kadar kesin olmamak ile beraber yapılması gereken eylemleri belirtmek için kullanılan islami bir terimdir. 

 • Umrede Neler Lazım Olur?, Umrede Ne Giyilir?, Umreye Giderken Bilinmesi Gerekenler Umrede Türk Lirası Geçerli Midir?, Umrede Kırmızı Giyilir Mi?, Hac ve Umre Arasındaki Fark Nedir? Umre ve Hac Ayrı Yerlerde Mi?, Hac Ve Umre Nasıl Yapılır?, Hacda Nasıl Ayakkabı Giyilir?,
 • 2 yorum:

  FERİDECO dedi ki...

  Çok sevindim Neşeciğim hayırlı olur inşallah,şimdiden çok güzel hazırlanıyorsun ve çok güzel düşünmüşsün darısı benim ve eşimin başına

  kimsiniz dedi ki...

  bende çok imrendim nese, Allah hayirlisiyla gidi gelmeyi nasi petsin ins...

  muhasebe programları - indir - ilan ver