7 Şubat 2013 Perşembe

Çinçilla - Çinçilla Kürkü


Çinçilla, Güney Amerika'da yaşayan kemirgen grubu hayvanlardandır. Görüntüsü fare ve sincaba benzer. Santimetre karesinde 24 bin adet kıl olması nedeni ile kürk için tercih edilen bir numaralı ve en değerli  hayvandır.

Değerli postu nedeni ile çok fazla avlandığı için nesli tükenme aşamasına gelmiştir. Çinçillayı diğer kürk hayvanlarından ayıran önemli bir özelliği; postunun santimetre karesinde 24 bin adet kıl olması nedeni ile kürkü 2 katmandan oluşur, tüylerin 1. katmandaki kalınlığı 15 mikron, 2. katmandaki kalınlığı ise 28 mikrondur. Tüy uzunluğu ise 5-8 mm arasında değişmektedir. Bu kadar kalın bir kürk arasında bit, kene gibi diğer hayvanlarda yaşayan hiç bir asalak türü çinçilla kürkünde yaşayamaz. Ek olarak; çinçilla da yağ ve ter bezleri de bulunmaz. Suya düşen bir çinçilla sünger gibi bütün suyu içine çeker, çok ağırlaşır ve dibe batar. Çinçilla kürkünü kurutmak da oldukça zordur.

Çinçilalar, doğada kum ile yıkanan hayvanlardandırlar.Türk parası ile 300 bin tl'ye satılan çinçilla kürkü,  Türkiye'de bir tek Bülent Ersoy Ablamız da varmış ve 250 bin liraya satın almış. Hayvanseverlerden tepki alacağını düşünen ablamız, "Allah, yarattıklarının içinde en çok insanoğlunu seviyor. Hayvanı da insanoğluna faydası olsun diye, etinden, sütünden, gücünden, tüyünden, derisinden istifade edilmesi için yaratmış.'  diye yorum yapmış.

Canlılara acı çektirilmeden meydana getirilen her ürünü satın alabiliriz, ancak eziyet edilerek yapılıyorlarsa, günaha ortak olmamak için o ürünlere talebi sıfırlamak gerek.. Bunun dışında 150-200 hayvanın derisini üzerinde taşımak da sinir bozucu bir durum olabilir..
Çinçilla, Çinçilla Nedir, Çinçilla Hakkında Bilgi, Çinçilla Kürk, Çinçilla Kürkü Fiyatları, Bülent Ersoy Çinçilla Kürkü, Şinşila Kürkü

1 yorum:

seyabb dedi ki...

Muhakkak ki Allah insanoğlu için pek çok nimet vermiş ama insanoğlu aç gözlülüğünün faturasını hep başka canlılara eziyet ederek kesmiş.Mis gibi Ankara tiftik yününden kazak giymek varken ve aç kardeşlere yardım etmek dururken üzerimde başka bir canlıyı taşımak istemezdim.

muhasebe programları - indir - ilan ver