29 Ocak 2013 Salı

Talaş Sobası Nasıl Yakılır? - Porselen Demlikte Çay


Evimiz amerikan mutfaklı, oturma odası ile mutfak iç içe ama kemer girişleri olduğu için mutfakta pişen yemek kokusu oturma odasına sinmiyor. 

Geçen yıl amerikan mutfağı oturma odası gibi kullandığımızdan, ısınmak için küçük odun şöminesini yakıyorduk. Odun külünü şömineden temizlemek çok uğraştırıcı ve yorucu oluyordu, bu sene ise eve giriş kapısının yanında yer alan, köşe odaya küçük bir soba yerleştirerek talaş yakmaya başladık. 

Talaş, odunun un kıvamına getirilmiş hali, Antalya gibi akdeniz iklimleri için ideal bir yakıt. Soba kovasını bastırarak ağzına kadar talaş doldurduğumuz zaman, sabah ezanından öğlen 12'ye kadar soba hiç durmadan yanıyor.Yalnız soba kovasına talaş doldururken orta kısmına bir boru yerleştiriyorsunuz, kovaya talaşı bastırarak doldurduktan sonra boruyu yavaşça çekince ortasında boşluk oluşuyor, (fotoğraftaki gibi) işte o boşluğa sobayı yakarken bir kağıt yardımı ile ateş atmanız yeterli, hemen yanmaya başlıyor. 

Talaş, akdeniz ikliminde ideal bir yakıt dedim ama Antalya'da genelde klima tercih ediliyor, ancak klima da havayı kuruttuğu için ısınmada sağlıklı bir yöntem değil, bizim evde çok sıcak yaz aylarında ve sobanın yakılamadığı kış ayları dışında klimalar uyuyor.. Aslında sağlık yönü bahane, evde sobanın yanması çok eğlenceli, üzerinde pişen çaylar, kestaneler, sıcak salepler de eğlencenin bonusları..


Talaş sobası o kadar çok ısınıyor ki akşamları çay suyunu üzerinde kaynatarak, çayı demliyoruz. Talaş sobası üzerinde, porselen demlikte Bergamotlu çayın tadı harika oluyor.

Talaşa ait özel sobalar var, ancak kovalı odun sobalarını da talaş sobası olarak kullanabilirsiniz. Talaş fiyatına gelince de eskiden dar gelirlilerin yakıtı iken bugün talaşın 1 tonu, odunun 1 tonundan bir kaç tl daha pahalı.

Talaşın da diğer yakıt türlerinde olduğu gibi ozon tabakasına zarar verdiğini söyleyenler var, her alanda olduğu gibi herkes bir şeyler hakkında olumlu-olumsuz yorum yapıyor, denemeden kesin karara varmamak gerek..


Talaş Sobası Nasıl Yakılır? - Porselen Demlikte Çay, Talaş Sobası Hakkında Detaylı Bilgi, Hangi Yakıt Daha İyi, Evde Soba Yakmak

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver