18 Ocak 2013 Cuma

Öğrenci Evinde Ne Yemek Yapılır?Bir kaç gündür şehir dışındaki işlerim nedeni ile  mecburi olarak kuzenimin de kaldığı öğrenci evinde misafir olarak kalıyordum. Final haftasına denk geldiği için, evde herkesin suratı beş karış, aylarca çalışmadıkları dersleri sabaha kadar uyumayarak çalışıyorlardı, haliyle ben eve ayak basana kadar, ilk sınav haftası boyunca fast food yemeklerle beslenmişler, vitaminsiz gıdalar, sınavlardan kaynaklanan aşırı stres ile sağlık durumları da bozulmaya başlamıştı. Bu hatayı öğrencilik dönemlerimde ben de çok yaptım ama yine de öğrencilere seslenelim, fast food gıdalar, vücudunuzda metabolizmayı bozduğu gibi zihnin çabuk yorulması, unutkanlık gibi olumsuz durumların oluşmasını hızlandırıyor, zaten sınav dönemlerinde yeterince stresli oluyorsunuz, hazır gıdalar yerine ev yemekleri ve turuncular (mandalina, portakal, havuç gibi)  grubu meyve tüketimini yapmalısınız.Misafir olarak kalıyordum dedim ya, bari onlara yemek yapayım dedim. Dolabı açtığımda bir miktar tavuk göğsü, 3 adet sivri biber, 1 adet kırmızı biber ve 5 kiloluk arpa şehriye ve kutuları birikmiş burger king, mc donalds çöp kutularından başka bir şey yoktu. Mutfağın durumunu anlatmama gerek yok sanırım, 2 satte ancak toplayabildim.  :P 

Komşudan 1 çay bardağı yağ almaya gittim, sağ olsun tontiş komşu teyze 1 litrelik yağ verdi, bir kaşık yağ ile tavuk göğsünü haşlayıp, didikleyerek ayırdım, dolapta bulduğum 3 sivri biber, 1 kırmızı biberi de doğrayarak yağlı tencerede yer alan şehriyenin içerisine ekleyerek, kaynar su ilave edip tuzunu attım karıştırdım ve tencerenin kapağını kapatıp 15 dakika pişirdikten sonra tavuklu biberli şehriye pilavımız hazır oldu, komşu teyzeyi de çağırıp hep beraber yedik.. 


Bugün eve dönmeden önce de evin altında olan markette prinç olmadığı için bulgur alıp, bulgurlu sarımsaklı sarma yaptım. Yemeği pişirdikten sonra masalarını da hazırlayıp evime döndüm.

Bu arada misafirdim diyorum ama sanki evin sahibi bendim, misafir onlardı. Kimse bir şeyin yerini bilmiyordu. :)

Öğrenci evi imkânlarına göre güzel yemekler oldu gibi, en azından onları 3 gün süre ile ilginç yemekler üreterek hamburgerden, tavuk yağlarından yapılıp satılan sağlıksız döner etlerinden kurtardım. 

Kızlar!! yemeklerimi pardon beni özlediniz değil mi? :P
Öğrenci evini en iyi yaşayanlar bilir. Eski günlerimi de bu vesile ile gülümseyerek  hatırlamaya başladım.

Tüp bitince ütü üzerinde,  teflon tavanın içinde pişirdiğimiz kuşbaşı etler.. (bakınız tüpü dolduracak paramız yok ama et yiyoruz.) 
yurtta kaldığımız dönemlerde kettle içerisinde yaptığımız makarnalar, patates haşlamaları..
Yani öğrenci evine giren her eşyanın birden fazla görevi vardır.


Buzdolabı varsa kıyafet dolabı olarak kullanılır, ütü varsa aynı zamanda tüpün bittiği durumlarda yemekleri ısıtmak, pişirmek için kullanılır.


Cola, süt gibi içeçeklerin plastik şişeleri kesinlikle çöpe atılmaz, bir kartonun altına konularak masa ayağı olarak kullanılırlar.

Ev sobalıysa ve öğrencinin odunu bittiyse mazallah kapıları söküp ev kapısını bile yakarlar.

Öğrenci Evinde Ne Yemek Yapılır?, Öğrenci Evi Halleri, Öğrenci Evi Yemekleri, Öğrenci Evinde Ne Yenir?

1 yorum:

bahar tuz dedi ki...

baya bir makbule geçmiştir yaptıkların.eline sağlık :)

muhasebe programları - indir - ilan ver