22 Ocak 2013 Salı

Kişilik Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Bir çocuğun yürüme, konuşma ve çevresinden ayrı benliğinin oluşmaya başladığı erken dönem 2-4 yaş arasıdır. Çocuk bu dönemde dışkılamayı kontrol etmeyi öğrenir, dışkılamayı kontrol ederek tutması ve ebebeynlerinin istediği zamanda ve yerde dışkısını yapması çevreden övgü görür ve ödüllendirilir. Böylelikle çocuk, dışkılama sürecinde iyi, kötü, başarılı, başarısız, doğru, yanlış, ayıp gibi yargılarla tanışır.

Ülkemizde çocuk sahibi olacak ebebeynlere yönelik devlet yolu ile verilen bilimsel bir eğitim ne yazık ki yok. Anne babaları, eğitimli/eğitimsiz olarak ayıracak olursak,  istatistiklere göre eğitimli anne babalar da Anal dönemin,  çocukların karakter oluşumundaki etkisinin farkında değiller.

                       

Tuvalet eğitiminin başladığı (anal dönem) dönemde; çocuğa sıkı, katı, cezalı verilen tuvalet eğitimi ve benlik duygusunun gelişmesini engelleyen aşırı koruyuculuk, denetleyicilik, öğretilen aşırı titizlik kavramı, ayıp ve günah kavramlarının fazla aşılanması çocukta anal kişilik sapmalarına neden olur.

Anal kişilik sapması olan yetişkin bireylerde,  aşırı titizlik, cimrilik, inatçılık, kararsızlık, aşırı düzenlilik gibi karakter özellikleri görünür.

Çocuklarınızı size ait olarak görmeyin, doğdukları andan itibaren onları -yaşamlarının her dönemlerinde size ihtiyacı olacak- bir birey olarak kabul edin, çocuğunuzun üzerinde hakimiyet kurmaya, her dediğinizin aynısını yaptırmaya çalışırsanız onu düşünme yetisinden mahrum gelişmesine neden olursunuz, sizin düşüncelerinizi sorgulamadan kabul ederek yetişen bir birey tek başına kaldığı zamanlarda aciz, kararsız ve diğer bireylere göre her daim başarısız olacaktır.

Her dediğinize itaat istemek yerine doğruyu ve yanlışı somut örnekler ile göstererek, tercihi bireye bırakın. Seçim hakkı verin.

İnsan her daim doğruyu yapacak diye bir kural yoktur, hata yaparak da doğruları buluruz, Anne babanın görevi,  büyük bir sorumluluk alarak dünyaya getirdiği çocuğuna doğru ve yanlış ayırımını öğretmektir.


Kişilik Oluşumunu Etkileyen Faktörler, Anal Dönemin Kişik Oluşumundaki Etkisi, İnsan Neden Cimri Olur?, Aşırı Titizliğin Nedenleri, Kararsızlık Neden Olur?, Kişilik Oluşumu Ve Sorunları

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver