8 Ocak 2013 Salı

Eti Yenilen Hayvanlar - Eti Yenmeyen Hayvanlarİslam dinine göre, köpek dişi olan yırtıcı hayvanların, pençesiyle avlanan kuşların ve leş yiyen hayvanların  eti yenmez.

Buna göre ;

Leopar, Aslani Sansar, Kedi, Kunduz, Fil, Goril, Maymun, Gelincik, Çita, Panda, Leopar, Köpek, Çakal, Tilki, Domuz, Yarasa, leş kargası, kuzgun, kartal, akbaba, kerkenez, martı, şahin, flamingo, kelaynak, eğret,    gibi avını pençesi ve dişiyle parçalayıp çiğnemeden yutan yırtıcı hayvanların eti haram kılınmıştır.Zürafa, Kanguru, Tavşan, Sığır, Davar, Manda, İnek, Deve, Koyun, Keçi, Buffalo, Lama, Antilop, Geyik, Ceylan, Zebra, Devekuşu gibi hayvan etleri yenir.


At, eşek ve katır etinin yenilmesi bütün dinlerde haram kılınmıştır. Şunu da belirtmek istiyorum bazı din alimleri;  Hayber'in fethinden sonra eşek eti yenilmesi haram kılınarak et etinin yenilmesi helal kılındığını belirtirler, ama at etinin helal kılındığı bu dönemde at aynı zamanda binek hayvanı olarak kullanıldıkları için soyları tehlikeye giriyor, aşırı at eti tüketiminden dolayı at neslinde azalma meydana gelince tekrar haram kılındığı belirtiliyor.

Kuran-ı Kerimde O, atı, katırı ve eşeği bunlara binmeniz ve süs için yarattı." (Nahl, 16/8) ayetinde at, eşek ve katır ile ilgili hüküm açıkça belirtilmiştir.

Toprak içinde yuvası olan hayvan etlerinin (yani haşereler)  yenilmesi de İslam dininde haram kılınmıştır.
Yılan, Akrep, Fare, Timsah, Kene, Kurbağa, Salyangoz, Semender, Sinek çeşitleri, Köstebek, kaplumbağa, Kirpi, Timsah, Tahtakurusu, Bit ve Pire gibi haşeler haramdır.

Saksağan, kumru, bülbül, kanarya, muhabbet kuşu, keklik, sülün, bağırtlan kuşu, güvercin, bıldırcın, tarla kargası, tavus, kırlangıç, baykuş, papağan, turna, saka kuşu, çalı kuşu, ispinoz, serçe ve sığırcık gibi kuşlar helaldir. Elbette Türkiye'de papağan, sığırcık, güvercin gibi sevimli hayvan etleri yiyecek olarak tercih edilmemektedir.


Deniz hayvanlarından ahtapot, kalamar, mürekkep balığı, deniz hınzırı, denizatı, denizaygırı, denizanası, denizayısı gibi hayvanlar ve yengeç, midye, istiridye, ıstakoz, kerevit, karides, deniz salyangozu gibi deniz haşelerinin yenmesi de din alimleri arasında fikir ayrılıklarının olduğu konulardandır, boşaltım yapılabilen deniz hayvanlarının eti helal kılınmıştır.

Örneğin benim de tadını çok sevdiğim midye, boşaltım yapmayan bir deniz canlısıdır ve haram olarak adlandırılmasa bile mecburi durumlar dışında yenilmemesi önerilmiştir.


Eti Yenilen Hayvanlar - Eti Yenmeyen Hayvanlar, Eti Yenmeyen Balıklar, Eti Yenmeyen Kuşlar, Eti Yenmeyen Deniz Hayvanları, At Eti Yenir Mi?, Midye Haram Mı?, Çift Toynaklı Hayvanlar

1 yorum:

beijaa vintage dedi ki...

çok güzel bir paylaşım olmuş,teşekkürler ;)

muhasebe programları - indir - ilan ver