2 Ocak 2013 Çarşamba

Bayat Ekmekleri Nasıl Değerlendirebilirim? - Pratik Yaş Pasta


Bisküvi Pastasını daha önce yazmıştım. Sıradaki pratik yaş pastamızda hazır pudingler ile yapılanlardan..

Yapımı için ihtiyacımız olan malzemeler; 2 adet yumurta, 2 su bardağı un, şeker, sıvıyağ, kabartma tozu, hazır kakaolu puding, 3 su bardağı süt. süsleme için evde ne varsa meyvesini kullanabilirsiniz. :)

Hazırlanışı;

Kek karışımı için bütün malzemeleri bir kaba toplayalım, mikser yardımı ile çırparak kıvama getirelim. Meyveli bir yaş pasta hazırlamayı istiyorsanız, benim yaptığım gibi ikili silikon kek kalıplarını kullanabilirsiniz.
Her iki kalıptaki kekleri de fırında pişirdikten sonra soğumaya alıp pudingimizi 3 su bardağı süt ile karıştırarak kaynayana kadar pişirelim, bu sırada keklerin arasına isteğinize göre meyve püresi (muz olabilir) bir tabaka yerleştirdikten sonra diğer keki üstüne kapatabilirsiniz. En son hazırladığınız puding karışımını kek üzerine yayıyoruz. Evde olan meyveler ile de üst süslemesini yapabilirsiniz.

Ben bu pastayı bayat ekmekleri ufak ufak doğrayıp şeker ile rondodan geçirerek yaptım, kek hazırlamadım, şeker ile karıştırdığım bayat ekmekleri silikon kalıplara yerleştirip tandır içerisinde pişirdim, tandırda pişirildiği için kenarları biraz fazla pişti tabii.. Evde biriken, yenilebilecek bayat ekmekleri çöpe atmayarak,  bu şekilde de değerlendirebilirsiniz.. 

İsrafın haram olduğunu unutmayalım..

Tadına gelince pastaneden aldığımız yaş pastalardan hiç bir farkı yok.. Pişirildikten sonra birazcık sertleşiyor, onu da ılık süt dökerek yumuşak hale getirebilirsiniz.Afiyet olsun! :)


Bayat Ekmekleri Nasıl Değerlendirebilirim? - Pratik Yaş Pasta, Bayat Ekmeklerle Yapılan Tarifler

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver