14 Aralık 2012 Cuma

Sarı Ömer Böceği


Kuzey Irakta yaşayan insanların korkulu rüyası Nam-ı diyar Sarı Ömer. Ülkemizde de Hakkari ve çevresinde yaşayan Sarı Ömer, dna gelişimi henüz net olarak belirlenemediği için  örümcekgiller ailesinden kabul ediliyor. Kuzey Irak'da bulunan ABD askerleri, onu 'Camel Spider' (Deve Örümceği) olarak adlandırıyor.

(iki ağzı)

Örümceğe benzeyen bu canlının 2 ağzı ve 10 ayağı bulunuyor, çoğunlukla etle besleniyor. Bütün hayvanların görünce kaçtığı Akrep, Sarı Ömer'in en mükellef yemeği. 

Hızlı zıplama yetenekleri sayesinde avını kolayca yakalayabiliyor.


Yetişkin bir Sarı Ömi :) 'nin boyu bir insan elinden daha büyüktür. Soktuğu zaman deriyi uyuşturduğu için farkında olmuyorsunuz. Eti soktuğu zaman, alt ağzından deriye eti sıvı kıvama getiren bir zehir akıtıyor, (pişirme gibi) zehir deriye yayıldıktan bir süre sonra yemeye başlıyor. 

Sarı Ömer'in deriye enjekte ettiği sıvı 12 saat sonra deriyi tahriş ederek parçalıyor, tedavisi yapılmaz ise et parçalarını eritmeye devam  ediyor.. 


Küresel ısınmanın evrimleştirdiği zararsız bir canlının,  zararlıya dönüştüğünü gösteren bir örnek..

Sarı Ömer Böceği, Sarı Ömer Akrep, Sarı Ömer Nedir?, Sarı Ömer Böceği Vikipedi, Camel Spider, Camel Spiders, Camel Spider Bite, Camel Spider Wiki, Et Yiyen Örümcek

1 yorum:

Nesrin dedi ki...

Çankırı'da varmış.
Kayınbiraderim orda polis okulundaydı, yatakhanelerinde çıkıyormuş, korkunç :S

muhasebe programları - indir - ilan ver