16 Kasım 2012 Cuma

Organlarımı Bağışlamak İçin Ne yapmalıyım?

"Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır." (Maide Suresi, Ayet 32)
 Türkiye organ bağışlarında çok geride kalmış bir ülke, geleneksel yaklaşım ve dini açıdan kesin bir bilginin olmaması organ bağışlarının önünü kesiyor.

 Dini açıdan değerlendirecek olursak kimi din alimleri, kuran-ı kerimde yer alan bazı ayetleri organ bağışına yorumlayarak islam dininin uygun gördüğünü belirtiyor.

 Bağış konusunda benim de önceden katı yargılarım vardı, bedenime ait parçaların başkalarına verilmemesi gerektiğini, bedenimden öldükten sonra da sorumlu olacağımı düşünüyordum. Şimdilerde ise organ bağışına sıcak bakmaya başladım, Türkiye'de yapılan yüz nakillerinden sonra ben de organlarımı tamamen bağışlamaya karar verdim. (oluşabilecek adli durumlar haricinde kalan ölüm durumunda.)

 Toprak altında çürüyecek bir beden kimsenin işine yaramaz..

Ancak organ bağışında bulunurken, benim gibi 'beden bütünlüğünün bozulmadan cenaze teslimi' esasını da şart olarak isteyebilirsiniz. Zaten nakil merkezleri hassasiyet gösteriyor, ancak bir şart olarak belirtirseniz gözden kaçabilecek bir durumu engellemiş, cenaze yakınlarının da sinirini bozmamış olursunuz..

 Öldükten sonra organlarınızı resmi olarak bağışlayabilmeniz için; 18 yaşını doldurduktan sonra bir organ bağış kartı alıp yanınızda taşımanız yeterlidir. Organ bağış kartlarını, İl Sağlık Müdürlüğü Bölge Koordinasyon Merkezi'nden, Toplum Sağlığı Merkezleri'nden ve Devlet Hastanelerimizden temin edebiliyorsunuz.

Yalnız bağış kartı tek başına yeterli değildir, ailenize de bilgi vermeniz gerekiyor, ailenin rızası yok ise bağış kartı olsa dahi organlarınızı alamıyorlar.

Organ bağışı kartı aldıktan sonra vazgeçerseniz, kartı yırtıp atmanız, ailenize de vazgeçtiğinizi bildirmeniz yeterlidir.


 Organlarımı Bağışlamak İçin Ne yapmalıyım?, Organ Bağışı Caiz mi?, Organ Bağışı Kartı Nereden Alınır?, Organ Bağışı Nasıl İptal Edilir?, Organ Bağışının İslamda Yeri,

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver