20 Kasım 2012 Salı

O Ses Türkiye Nur Cennet UçarOkullarda her bölümde ve her sınıfta mutlaka diğerlerinden farklı uyumsuz, çekişmeli karakterde öğrenciler vardır, cinsiyet ayrımı yapılan yerlere bu karmaşık karaktere sahip kızlar önce arkadaşları sonra öğretmenleri sonra da arkadaşlarının aileleri tarafından eleştirilirler. Kızlar için söylenecek söz bellidir ;' sen kızsın, biraz ağır ol' akabinden gelen sözler ; ' hanım hanımcık ol, falanca şöyle sen niye böyle değilsin, onun gibi ol...'

Çevreyi oluşturan toplum insan bedeninin varolmaya başladığı günden beri hep 'kişinin nasıl olması gerektiğini' anlatır, genel geçer kuralların dışında bir yaşam tarzına ve usluba sahipseniz öğretmenin 'otur sıfır' repliğini, annelerin babaların 'onunla arkadaşlık etme, o kızla oynama' replikliklerini duymaya mahkumsunuzdur. Ne ironik ki hayatınız boyunca size nasıl davranmanız gerektiğinizi söyleyen insanlar da sütten çıkma ak kaşık değillerdir..

O ses türkiye programına katılan ve Türkiye'yi ikiye bölen ablamız,  kötü kadın müzeyyen ilan edilen Nur Cennet Uçar'da yukarıdaki replikleri duymaya mahkum karakterlerdendir, programa katılarak, yayınlandığı sezon boyunca bütün yarışmacılara 'sen' diye hitap ederek üstünlülerini gösteren jüriye ters çelme takıp ' sen' diye hitap etme gafletinde bulunmuştur.

Program yapımcısı Acun Ilıcalı'nın insani yönü ve sıcakkanlılığını hatırlatmaya gerek yok sanırım, geldiği yeri unutmadan ilerleyen bir isim, ancak ara sıra insanlık halinden olsa gerek 'vurun abalıya' davranışlarına bürünüyor..

Yeni tanıdığımız insanlara hitap ederken 'siz' diye konuşmak aldığımız eğitimi, yetiştiğimiz aile yapısını gösterir, konuşma büyük ölçüde kişinin karakterini de yansıtır.

Evet, uslubu inanılmaz rahatsız edici ve saygısızca görünüyordu, ancak bu bir ses yarışması ise dönen jüriler olmasına rağmen yarışmadan diskalifiye etmek büyük haksızlıktı, yarışmacının  uslubu ne kadar yanlışsa Acun Ilıcalının da  önce kızın davranışlarına ve konuşmasına rağmen kıkır kıkır jüri ile beraber gülüyorken birden seyirciyi arkasına alarak yarışmacıyı ezmeye çalışması da o kadar yanlıştı. Ve böyle durumlar ancak bizim ülkemizde olur, bayılırız insanları yerin dibine sokmaya.. Küfür eden, içinde edebi hiç bir metin  bulunmayan cinsel konuların yer aldığı blog yazarlarının kitaplarını bile 'yılın kitabı' olacak seviyede okuruz, sosyal medyalarda onların küfürlü, atarlı yazılarını takip ederiz, ama böyle durumlara gelince usluptan terbiyeden bahsetmeye başlarız,  pes..

Programdaki jüri üyelerinin sokakta yürüyen sade vatandaştan bir farkı yoktur, kraliyet aile

 En iyisi yarışmalarda ' uslubunuzu beğenmezsek size istediğimiz psikolojik durumu yapıştırdıktan sonra rezil edip göndeririz ' diye bir madde koysunlar, daha adaletli olur.. Bu bir uslup yarışması mı yoksa ses yarışması mı bunun da netleştirilmesi gerekiyor..

Kısacası konunun tümünde iki tarafta da inanılmaz hatalar vardı, Acun Ilıcalı yarışmacının konuşmalarını sık sık vtrlerde göstererek hem seyirciyi heyecanlandırdı hem de raytingte tavan yaptı olan kıza oldu gibi..

ey halkım eleştiriniz.. :)

O Ses Türkiye Nur Cennet Uçar, Nur Cennet Uçar Acun Ilıcalı

2 yorum:

bahar tuz dedi ki...

güzel bir yazı olmuş.her tarzdan abuk sabuk insan tv lerde cirit atıyorken bu kız niye bu kadar saygısız ilan edildi anlamadım. özelllikle saygı gösterilmesi gereken! kişilere bakınca

Nesrin dedi ki...

Sonuna kadar izlememiştim ben; böyle şeylere gelemiyorum; ama kızın terbiyesizliği de yenilir yutulur cinsten değil, kimse kusura bakmasın. Ve kesinlikle bunu kız olduğu için yaşamadı, orda bir erkek de olsa aynı muameleyi görecekti.

muhasebe programları - indir - ilan ver