15 Ağustos 2012 Çarşamba

Manavgatta Nerelere Gidilir?
Denize girmeyi pek de sevmeyen ben, mecburi side sahili ziyaretlerinde kitaplara sarılıyorum. Bu sıralar kitap okuma alışkanlığımda değişmeler var,  bildiğim yazarlar dışında sadece eğlenceye yönelik yazılar yazan, edebi bir değeri olmayan sadece zaman zaman güldüren blog yazarlarının kitaplarını okumaya başladım. Hoşlanmadığım argo sözler olsa da eğlendiğimi söylemeliyim. Bu arada okuduğum kitap; Bir Alex Değilim /İstiklal Akarsu.Side'de değişen pek bir şey yok, yine her alan ticari mecra. Halkın denize girebileceği bir alan yok, otel müşterileri olduğumuz için otellerin sahil şeritlerini kullanabiliyoruz, sahil boydan boya otel şezlongları ile dolu. 

Side'ye uğrarsanız restorant önlerine sıra sıra dizilmiş kırık testilerin olduğunu görürsünüz, testi kebabını toprak çömlek içinde yapıyorlar. Yemeden dönmeyin diyemeyeceğim, sakın yemeyin.. Eti ve diğer malzemeleri önceden kavurup testinin içine yerleştirerek 10-15 dakika ısıttıktan sonra getiriyorlar, testinin çekiçle kırılışı falan eğlenceli ve gizemli ama yemeğin hiç tadı yok. Tadı olmayan gösteriş işe yaramaz. Testi kebabının Mardin dışında hiç bir yerde enfes yapıldığını söyleyemem..


Antalya/Manavgat'ta Titreyengöl diye bir yer var. Irmak göle akıyor, gölde denize.. Titreyengöl'ün içi çok şirin kırmızı balıklar ile dolu, bazı mevsimlerde avlanmak yasak olsa da akıntının birleştiği boğaz kıyısında halk kırmızı balıkları amatör oltaları ile avlıyor, bu balığın tadını hiç bir yerde bulamıyorsunuz..


Alışverişe çıkarken zaman zaman faunustaki balığımı yanımda taşıyorum. Tatile çıkarken de saksılarda yaşıyan renkli tırtıllarımı bir saksıya (maydanoz ekilmiş saksı) toplayıp yanımda götürüyorum, hayır hayır deli değilim sadece onları bırakacak kimsem yok.. :) Susuz kalırlar, sonra yumurtaları o kadar çok ki onları muhafaza etmek oldukça zor, ölürlerse bahçem çok tatsız oluyor, kelebekler olmayınca çok keyifsiz oluyorum.. 
En taze yaş pasta meyveli olandır, çünkü meyveli pasta 2. güne kalmaz, ekşir, tadı bozulur. Benim gibi çikolata bulamacına dönmüş pastaları sevmeyenler için güzel bir alternatif. Manavgat Petek Pastanelerinin pastaları güzel, çok güzel değil ama idare eder güzellikte. :P 


Hepsini afiyet ile iftarda yedik.


İşte burası en sevdiğim yer. Merkeze 7 km uzaklıkta olan Manavgat Boğaz Mevkii sahili. Hafta içi sahil bomboş, rahat rahat denize girebilirsiniz. Sahilin yanında büyük bir mesire alanı yer alıyor. 

Yalnız denizde derinlik yüksek ve çok dalgalı oluyor. Boğaz birleşimi olduğu için, burada deniz suyu ile ırmak suyu birbirine karışıyor, suyun sertliğini yüzerken hissedebiliyorsunuz. İyi derecede yüzme bilmiyorsanız burası size göre değil.

Sahil devlet arazisi olduğu için bakımsızlığa terk edilmiş. Buralarda ya oteller her tarafı kapatmış ya da temiz sahiller kaderine terk edilmiş..

...Devam edecek..
Manavgatta Nerelere Gidilir?, Manavgatta Nereler Gezilir?, Manavgatta Nerelerde Denize Girilir?, Manavgatta Ne Yenir

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver