30 Ağustos 2012 Perşembe

Dut Ağacı Hastalıkları


Dut ağacım,  geçtiğimiz aylarda kanser hastalığına yakalandı, nedenini bir türlü anlayamadım. Sebebini dezenfekte edilmeden bahçeye dökülen sağlıksız  toprağa bağlıyorum..   

Dikkat ettiniz mi? ağacımda beyaz minik soyulmalar var, bitkilerde hastalık sürecini insanlar gibi yaşıyorlar, erken teşhis önemli..

Ağacım hastalanmaya başlamadan önce bir sürü meyve veriyordu, hastalık sürecinde meyve verimi azaldı, tedavi sürecinde ise meyveleri irileşti. 

Ağacın kanser olduğunu öğrendiğimde, önce bahçe içerisinde onun çevresine yakın olan bütün otları kopardım. 3 günde bir toprağını tırpan ile düzelttim. Fırında yakılarak dezenfekte edilmiş gübre ve yine dezenfekte edilmiş toprak karışımı ile haftada bir köklere bir miktar su ile ekleme yaptım. Sağlıklı bir dut ağacından aldığım bir çelik dalı da dut ağacıma bağladım. Bunun bilimsel bir yönü yok tabii, ben sağlıklı bir dal yanında olursa onunla iyileşeceğini düşünerek hayaller kurdum. :)

Ağacın hastalık sürecinde, çıkan bozuk ve rengi soluk olan yapraklarını hep kopardım.

4 ay sonra ağacımın yaraları kapanmaya sağlıklı yapraklar ve meyveler vermeye başladı. 


Doğal mücadele yöntemlerinde ağacın kurumasına sebep olabilirsiniz, kimyasal yöntemlerde ise hastalıklı olan  alanlar oyularak, oyumlara gözyaşı eriği damlatılıyor. Bitki hastalıklarında bir ziraatçiden mutlaka bilgi almalısınız.

Son meyvemiz budur. :)

Dut Ağacı Hastalıkları, Dut Ağacındaki Beyaz Lekeler, Dut Ağacı, Dut Ağacı Hastalığı, Dut Ağacım Kanser Oldu

1 yorum:

FERİDECO dedi ki...

Ne kadar güzel olmuş canım benim haata tutunmuş güzel ve tatlı ağacın şimdi tatlı tatlı meyveler verir size

muhasebe programları - indir - ilan ver