8 Haziran 2012 Cuma

Çaykur Tomurcuk Çay - Bergamotlu Çayın FaydalarıSahil kenarında kahvaltı yapıyoruz, müthiş güzel bir güneş, denizin o güzel kokusu,  tatlı bir rüzgar eşliğinde.. Ön yargımı kırıp 'parfümlü çay' dediğim bergamot kokulu çayı ince belli bardağıma dolduruyorum. Bardağa yavaş yavaş dökülen sıcak çayın müthiş  kokusu ile dalıp gidiyorum. Evet evet.. Hiç denemeden sevmediğim 'bergamotlu çayı' içiyorum. Çayı içerken, bergamot ağaçlarının olduğu ormanda koşuyorum sanki.. sıcak su ile karışan o mis kokusu..

Tamam, tamam.. olayı 'edebi metin raflarına sıkıştırmadan'  anlatmalıyım. :)

Bergamot, turunçgiller familyasından limon ile mandalinanın kardeşi sayılabilecek bir meyve :) Her ne kadar turunçgillerin anavatanının 'Çin' olduğu söylense de Osmanlı kaynaklarında ülkemizden bergamot çeliklerinin  yurt dışına (lale soğanları gibi) çıkarıldığı yazılmıştır.


Osmanlı'da, Veba gibi salgın hastalıklarda, bergamot meyvesi ya da çiçeğin koklamak önleyici bir önlemdi.


Türkiye'de bugün yalnızca Bergama'da bergamot üretimi yapılmaktadır. 90'lı yıllarda Antalya'da hemen her yerde bulabileceğiniz bergamut meyvesi bugün ne yazık ki hiç bir yerde bulunamıyor.


Bergamot esansı, bergamot meyvesinin ağaç kabuklarından elde ediliyor. Esans ilaç, kozmetik sanayisinde ve  çaya hoş koku, tad vermesi için yoğun şekilde kullanılıyor.


Bergamot; stres azaltıcı, mikrop öldürücü, böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı etkisi ile biliniyor. Aynı zamanda uyku düzenini sağladığı için, tarih boyunca tabipler tarafından tavsiye edilen bir meyvedir.

Peki Bergomat Aromalı Çay Ve Tomurcuk Çayın Normal Çaydan Farkı Nedir?

 Tomurcuk Çay, tomurcuklar tam açılmadan önce, daha olgunlaşmamış çay yapraklarının toplanmasıyla elde ediliyor Tadındaki sır, hemen hemen hiç işlem görmemesinden kaynaklanıyor. Yani tomurcuk çayın yaprakları kavrulmaz, kurutulmaz, sıkıştırılmaz.

 Bergamot ise bir turunçgil meyvesidir ve aroması kullanılır.Çaykur, bergamot esanslı tomurcuk çay üretiminde rakiplerinin en iyisi gibi. 2 kaşık çaya, yarım tatlı kaşığı tomurcuk eklemeniz yeterli. Belki biraz benim gibi abartıp bütün çayı tomurcuk ile demleyebilirsiniz.

Denedim - yorumladım. :)Çaykur Tomurcuk Çay - Bergamotlu Çayın Faydaları, Bergamot Aromalı Çay, En İyi Bergamot Aromalı Çay, Bergamot Aromalı Çay Faydaları, Tomurcuk Çayı Faydaları, Bergomat Aromalı Çay Ve Tomurcuk Çayın Normal Çaydan Farkı Nedir?, Kokulu Çay, Bergamot Tarihi, Bergamot Hakkında Bilgi

2 yorum:

Adsız dedi ki...

her çay demlemede istisnasız kullanırım..hemde senelerdir..bayılırım aromasına..

annelikokulum dedi ki...

Selam ben normal çay ile tomurcuk bergamutu karıştırıp kavanoza dolduruyorum.Bu karışımı demliyorum .gayet başarılı oluyor. Ayrıca Lipton Early grey demlik poşet olanlarından alırsanız hiç karıştırma ile uğraşmadan daha fazla lezzetli çay da yapılabiliyor.Sevgi ile kalın.

muhasebe programları - indir - ilan ver