5 Mart 2012 Pazartesi

Polikistik Over

Polistik over hastalığı, kadınların % 10 'unda görülen, tedavi edilebilen, nedeni kesin olarak anlaşılamamış  bir yumurtlama bozukluğudur. Bu hastalıkta her âdet döngüsünde gelişerek çatlaması gereken folikül (yumurta hücresini içeren sıvı keseciği) gelişimi yarıda kalması nedeni ile yumurtalık dokusu içinde 3-10 milimetre çapında bir kiste dönüşür. Bu kistler artmaya başladığı zaman, yumurtalık dokusu 'polikistik' yani çok sayıda kistik oluşum içeren bir yapıya dönüşür.Polikistik over sendromunun belirtileri nelerdir?

Yumurtlama olmadığı zaman ilk çıkacak sonuç, yumurta hücresi yoktur. Bu nedenle, üreme çağındaysa  gebe kalınamaz. Yumurta olmamasının diğer sonucu olgun yumurtanın vücuda ürettiği bir hormon var; Progesteron hormonu. Progesteron salgınamadığından âdet düzensizliği başlar ve  Progestona dönüşemeyen hormon erkeklik hormonu seviyesinde kalır. Bunun sonucu tüylenme ve sivilcelenmedir.

Progesteron salgınamadığı zaman ostrojen hormonu tek başına kaldığından rahim iç tabakasının kalınlaştırarak 'rahim kanserine'de  neden olur.

Nasıl tedavi ediliyor?


Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar genellikle tüylenme, akne, adet düzensizlikleri ya da çocuk sahibi olamadıkları için hekime başvuruyor. Tedavi ise kadının bebek sahibi olmak isteyip istememesine göre şekilleniyor ve basamak tedavisi adı verilen adım adım gidilen bir tedavi şeması izleniyor. Eğer hasta çocuk istemiyorsa yapılacak birkaç nokta bulunuyor. Öncelikle adet düzenini sağlamak. Çünkü uzun süreli adet görmeyen bu kadınlarda östrojen tek başına rahim içine etki etmeye başlıyor ve sonuçta rahim kanseri riskini artıyor. İkinci nokta, tüylenmesini yok etmek oluyor ve bunun için de antiandrojenler kullanılıyor. Androjen düzeylerini en iyi düşüren şey de doğum kontrol hapları. Bu sayede hem adet düzeni sağlanabiliyor ve rahim kanseri riski azaltılıyor, hem de tüylenme azaltılabiliyor. Üçüncü nokta ise, insülin rezistansına bağlı olarak oluşan kilo sorununu dengeye sokmak oluyor. Eğer hastada insülin direnci saptandıysa bu direnci azaltan ilaçların kullanılması, karbonhidrattan yoksun diyet ve egzersiz kombinasyonu en faydalı tedavi olarak gösteriliyor.


Kaynak: Op. Dr. Kağan Kocatepe

Polikistik Over, Polikistik Over Ne Demek?, Polikistik Over Sendromu, Polikistik Over Kisti, Polikistik Over Tedavisi, Polikistik Over Nasıl Tedavi Edilir?, Polikistik Over Nasıl Teşhis Edilir?, Polikistik Over Nasıl Hamile Kalır?

2 yorum:

Gizemce Hayat... dedi ki...

evlenmeden 6 ay önce tanı kondu bende... bahsettiğin gibi doğum kontrol hapları ile tedaviye başladım... sonra doktorumun deyişiyle mucize olarak hamile kaldım...
bazı durumlarda aşırı kilo semptomlar arasında kendini göstermeyebiliyor...

Neşetuana dedi ki...

Gizem; Yorumunuz için teşekkür ederim.

muhasebe programları - indir - ilan ver