19 Mart 2012 Pazartesi

Dul Kadınlar Maaşlarını Nasıl Alacaklar?Biliyorsunuz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eşi vefat eden kadınlar için 250 lira maaş uygulaması başlattı ve yoğun başvuru geldi.

Türkiye'de, eşi hayatta olmayan ve sigortası bulunmayan 150 bin kadın var, bu sadece resmi bir rakam, tespit edilemeyen de muhakkak vardır.

10 günde 35 bin kadın 250 lira alabilmek için,  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na müracaat etmiş. Başvuru yapan 10 bin kadının başvurusu kabul edilmiş, maaşları 1 Nisan'dan itibaren hesaplara yatırılacakmış. (ziraat bankası ve ptt' den tahsil edilecek.)

Peki maaş almak için ne yapmanız gerekiyor? Nasıl başvuracaksınız?

1- Kadınlar, kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na başvuracak.


2- Başvurudan itibaren tüm işlemler, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yürütülecek.


3- Sistemde dosyası bulunanların, durumu güncellenecek ve mütevelli heyetine gönderilecek.


4- Dosyası bulunmayanlar için dosya oluşturulacak. Hane ziyareti yapılarak, sosyal inceleme raporu düzenlenecek yine mütevelli heyetine gönderilecek.


5- Başvuru sahibi çalışabilecek durumdaysa İŞKUR'a kaydı yapılacak.


6- Yardım yapılıp yapılmayacağına mütevelli heyeti karar verecek.


7- Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, nakdi yardımı bankaya yatıracak.


8- Hak sahiplerinin sosyo-ekonomik ve medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı, her ay sistemden yapılacak sorgulamalar ve her yıl yapılacak sosyal incelemelerle takip edilecek.Sevgilisi olan dul bayanlar ve  sevgilisi olupta olmadığını iddia eden bayanlar, sevgilisinin olduğu tespit edilince maaşları kesilecekmiş. Devlet görevlileri insanların kapısında mı bekleyecek? merak ediyorum.

İğnele; Gayri meşru ilişkileri tanımayan hukuk kurallarının 'sevgilin varsa maaş yok' diyerek sevgiliyi, yani gayri meşru ilişkiyi kabul etmesi de ayrı bir kafa, ayrı bir  ikiyüzlülük değil mi?

Dul Kadınlar Maaşlarını Nasıl Alacaklar?, Dul Kadınlar Maaş, Dul Kadına Devlet Maaş Bağlayacak

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver