9 Mart 2012 Cuma

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

(Yeni Ayakkabım)


Ayakkabı seçerken 1. tercihim, satın aldığım ayakkabının gerçek deri olmasıdır. (Gerçek deri derken, eti tüketilen hayvanların derilerini kastediyorum.)

Alınan ayakkabının ayağa bire bir oturması önemlidir,  ayağınıza büyük gelen ayakkabılar deforme olur ve ayak sağlığınızı tehlikeye sokar. Buçuklu (37,5) numara giydiğim için çok iyi biliyorum, Türkiye'de ayakkabı firmalarının buçuklu üretimi çok olmadığı için ne yazık ki buçuklu numara seçeneğiniz çok yok, ben genelde beğendiğim ayakkabıların büyük numarasını aldığım zaman ayakkabıcıya da ayrıca yaptırmaya gidiyorum, tabana ve arkaya yerleştirilen yumuşak bir deri ile ayakkabı ayağınıza uygun olarak yapılıyor, tek sorun ayakkabının büyük görünmesi  :)

Ayakkabı alırken, teninize temas eden tabanlarının sentetik olmamasına dikkat edin, çünkü sentetik malzeme havayı geçirmez ve ayak sağlığınızı tehlikeye sokar.

Alacağınız ayakkabıda, ayağınızın en uzun parmağı ile ayakkabı ucu arasında yarım santim bir boşluk olmalıdır.

Su geçirmeyen bir ayakkabı almak istiyorsanız, üzerinde 'waterproof, su geçirmez' etiketinin bulunmasına dikkat edin.

İnsanların çoğunun her iki ayak boyutu aynı ölçülerde değildir, ayakkabıyı satın almadan önce iki tekini de giyip bir kaç adım yürüyün.Ayrıca yaş ilerledikçe, ayak tabanında çökme olur ve ayaklar uzabilir ya da genişleyebilir. Ayak numaranızı aralıklı olarak kontrol edin. Bir kağıt üzerine ayağınızı koyup,  kalem yardımı ile çizerek, yıllar içinde genişliğinin nasıl değiştiğini görüp, şaşırabilirsiniz.

Diğer önemli bir konuda, bayanların topuklu ayakkabıda yaptıkları hatalar. Topuklu ayakkabı seçerken platform boyu ile topuğu birbirine uygun santimlerde olanları tercih ederseniz ayak ağrısı yaşamazsınız. Aşağı doru inen dik merdiven şeklinde bir topuğa sahip ayakkabı,  kan dolaşımınızı da engellediği gibi, bel ağrısı gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Topuklu ayakkabıdan vazgeçmeyin, ama içinde kendinizi bulamadığınız, rahat etmediğiniz ayakkabıları giymeyin..

Topuklu ayakkabıyı, bir alışkanlık meselesi olarak tanımlayabiliriz. Yıllarca giymeye alıştıysanız, artık size düz taban gibi gelmeye başlarlar, eskiden hiç giyemediğiniz 14-15 cm topuklarla koşuşturmaya bile başlarsınız benim gibi :) Ama platform boylarının uygun boyutlarda olması gerek..

Bir ayakkabı hastasından 'Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?' i dinlediniz efendim. :)


Ayakkabı Nasıl Yapılır? 'ı daha önce burada yayınlamıştım.


Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?, Ayakkabı Seçimi, Ayakkabı Seç, Ayakkabı, Ayak Numarası Değişir Mi?, Ayak Numarası Neden Değişir?, Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver