16 Şubat 2012 Perşembe

Petek Bal Nasıl Saklanır?


Köye yakın bir mecrada oturduğumuz için, çevremizde arıcılık ile uğraşan bir kaç köylü komşumuz var. Buraya taşındığımızdan beri hazır bal almak yerine balı bildiğimiz insanlardan alıyoruz. Peteğinde getiriyorlar. Kış mevsiminde dağlara doğru çıkarılan arı kovanları, yaz mevsimlerinde de bahçelerimizde ve evlerimize yakın olan ormandan bal topluyorlar. 

Uzmanların bir kısmı süzme bal tüketiminin, petek balından daha sağlıklı ve ekonomik olduğunu belirtiyorlar. Çünkü petek balın 1 kilo gramında yaklaşık olarak 300 gr bal mumu yer alıyor. Yani kilo ile satın alınan petek balı alırken 300 gr bal mumuna ödemiş oluyorsunuz.

Ancak gerçek bir bal tadını alırsanız, süzme yerine petek olanı tercih ederseniz, bu cümlemi anlayabilmeniz için gerçek petek balın tadını almanız gerekiyor. Ben süzme balı çok tercih etmiyorum, petek balın daha lezzetli olduğunu düşünüyorum.

Petek balın saklanma koşullarına gelince, biz kış aylarında cam bir tencere içerisinde soğuk kilerde muhafaza ediyoruz. 3 petek bal,  3-5  ay yetiyor. 3-5 ay kaldığı halde balda kristalleşme ya da donma olmuyor. Dolaba koyarsanız hakiki petek balda kriştalleşme olabilir, onu da cam bir tencere içerisinde Benmari Usulü ısıtırsanız kristalleşmesi geçiyor.

Gerçek ve sahte balı birbirinden ayırmanın bir kaç püf noktası var, bana göre rengi ve tadı zaten sahte ya da gerçek bal olduğunu gösteriyor.

Arıların sakin bir gününü yakalayabilirsem kovanların fotoğrafını da yayınlarım..


Petek Bal Nasıl Saklanır?, Bal Peteği Yenir Mi?, Bal Donunca (Kristalleşince) Ne Yapılmalıdır?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver