17 Şubat 2012 Cuma

Muhabbet Kralında Blogcular


Dün gece Muhabbet Kralı Programında Okan Bayülgen blogcuları konuk etmişti, duyunca çok sevindim ve programın bir bölümünü izleyebildim. Sıkıcı değildi, oldukça eğlenceli ve akıcı bir programdı, ama blogcuların ' blogdan maddi kazanç elde ettiklerini, bu yüzden işlerini bıraktıklarını söylemeleri' blog yazarlığını bilmeyenler için ilginç bir hale getirdi bence. 

Blog yazarları, maddi imkanları çok iyi, hayatta başka bir derdi olmayan, zenginlikten vaktini böyle bir şeye vermiş gibi bir izlenim verdiler. Aslında katılım yapan blogcu seçimleri belki de bu yöndeydi. Moda blogu yazarları elbette ki sürekli giydiklerini gösteren, modayı takip edenlerden oluşuyor ve modayı düzenli takip edebilmek, sürekli insanlara bugün bunu giydim, şu mağazadan bunu aldım diye takipçilerine anlatabilmek, aldıklarını gösterebilmek için belli bir maddi gelire sahip olmanız, dolayısı ile 'sürekli tüketici' olmanız  gerekiyor. Ancak bunu yapmayan, hiç bir maddi gideri olmadan başka bilgiler veren bloglar da var. (tesettür, yemek, tanıtım, ürün vs. blogları) Ben kendi sitemi bu konuda kategorilendiremiyorum, çünkü benim blogum içinde her şeyi barındırıyor, yazdığım bir konu diğerinden çok ilgisiz olabiliyor, zaman zaman alışveriş delisi, aşırı tüketici de olabiliyorum. :P  Hep aynı çizgi üzerinden gitmeyi sevmiyorum.. Zaman zaman da markalardan gelen ürünleri beğenmediğim için yayınlamıyorum bile. Bazen de hiç beğenmediğim bir ürünü 'sakın almayın' diye tavsiyede bulunabiliyorum. Çeşitli sitelerde yapılan blog yarışması, şu yarışması bu yarışması gibi şeylere katılım hiç yapmıyorum, gereksiz buluyorum. Bazen yazarken yeni şeyler öğreniyorum, öğrendiklerimi paylaşıyorum, bazen de sadece ruh halimi anlatan şeyleri yazıyorum..


Blogdan maddi kazanç elde etmeye gelince, 'iş bıraktıracak kadar değil' reklamlardan bir miktar gelir elde edebiliyorsunuz, daha önce bahsetmiştim blogdan gelen reklam gelirlerini Baba Beni Okula Gönder kampanyasına aktarıyorum. 

Demek istediğim bütün blog yazarları programda onları temsil edenler gibi değil. Aynı kategoride de değiller. O yüzden  moda bloglarının dışında olan blog yazarları da keşke programa katılabilselerdi. Blog yazarlarını tv programlarında görmek çok güzel, ancak programlarda blogcular davet edilirken her kesimden olanları görsek   blog yazmayı daha iyi anlayabilir insanlar..

Sesimi duyar mısınız Okan Bayülgen? 


Muhabbet Kralında Blogcular

5 yorum:

sosyetepazarimm.blogspot.com dedi ki...

blog yazıyoruz ama zengin değiliz :D sevdiğimiz için yazılar yazıyoruz. bizim için blog sosyalliktir.

Adsız dedi ki...

çok güzel yazı olmuş içimdekileri sölemişin canım agzına saglık

hilos dedi ki...

merhaba yazını kesinlikle çok samimi ve haklı buluyorum benimde bir Bloğum var ara ara vakit buldukça yazıyorum illede bir konsept edinmedim kendime moda,diyet,çeyiz,nişan,v.s. neyse çok uzatmamalıyım =) Neticede serpme alınmalıydı Blogcular Okan beyin programına. İzlerken aynı şeyleri düşündüm seninle kesinlikle... Maddi kazanç zaten çok başka bir nokta..Reklam,para ve medya ya yakınlıkta kesinlikle büyük rol oynuyor... Bunlarda benim düşündüklerim Naçizane

http://hillmiu.blogspot.com

EQ dedi ki...

sanirim bu yazinin altina bircogumuz imza atabiliriz...ben de atmadan gecemedim, elinize saglik. hepimizi yakindan ilgilendirmis bu olay su sira, belli. ben de birseyler yazmistim bugün bu konuda bloguma...ben de beklerim efendim, selamlar:)

Dilek Dursun dedi ki...

Ben de para kazanamayanlardanım acemi bir blog yazarıyım bundan da memnunum içimden geldiği bibi beğenilmememe düşüncesine girmeden yazıyorum.Seven okur önemli olan bildiklerimi düşüncelerimi paylaşmam. bu yazınızın altına ben de imzamı atıyorum.Sevgiler.

muhasebe programları - indir - ilan ver