7 Şubat 2012 Salı

Elektrik Faturası Üzerinden Fazla Alınan Paralar Tüketiciye İade Edilecek
Anayasa ve kanunlara aykırı olarak abonelerden alınan 5 kalem bedelinin tüketicilere geriye dönük iadesine karar verildi. Bu kararla tüketiciler her faturalarında ortalama % 30 civarında fazladan ödenen bedelleri geriye dönük olarak alabilecekler.

Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti’ tarafından başvurusu haklı bulunan Avukat Muhammet Kadir Karaçelebi için lehine verilen karar emsal niteliğindedir, tüm tüketiciler haklarını kendilerinden tahsil edilen bedeller ile söz konusu bedellere kesinti yapıldığı tarihten bu yana ödenen ücretlerin yasal faizi ile birlikte bu kararı örnek göstererek alabilecekler.

Elektrik faturasındaki tüketiciye iade edilmesine karar verilen 5 bedel :


1-Kayıp Kaçak Bedeli,
2-Dağıtım Bedeli,
3-Personel Satış Hizmet Bedeli,
4-Personel Sayaç Okuma Bedeli,
5-İletişim Sistemleri Bedeli.

Peki kesilen ücretleri nasıl alacaksınız?

Elektrik dağıtım şirketine yazılı ve belgeli itiraz başvurusu yapılmalı. Belgeler içerisinde aboneliğinizi gösteren elektrik faturası yer almalı. Dilekçenizde 'kesinti bedellerini geri istediğinize' dair bir bildirim yazmalısınız.

Elektrik Faturası Üzerinden Fazla Alınan Paralar Tüketiciye İade Edilecek, Elektrik Faturası Üzerinden Fazla Alınan Paraları Nasıl Geri Alacağız?

4 yorum:

mandalincikmazi dedi ki...

Peki nasıl geri alacağız? Bunun için bir yere müracat mı etmemiz gerekiyor yoksa otomatik olarak bir sonraki gelen faturalardan mı düşülecek bu ödemeler ?

mandalincikmazi dedi ki...

??????
:))

Neşetuana dedi ki...

araştırmak biraz zaman aldı. Yazdım onu da :)

mandalincikmazi dedi ki...

Teşekkürler.

muhasebe programları - indir - ilan ver