17 Şubat 2012 Cuma

Alzheimer - Alzheimer Hakkında BilgiAlzheimer, günlük yaşamın olağan sürecinde gitmesini engelleyen, yayılan, hafıza kaybına neden olan, beyinde işlev bozukluğuna neden olan, sebebi kesin olarak bilinemeyen kronik bir beyin hastalığıdır. (Bunama ya da demans)


Beyindeki işlev bozukluğu iki temel süreç ile belirlenmektedir :
Sinir Hücrelerine  ( nöronlar) hasar veren bir takım maddelerin oluşumu ;
Nörotransmitterlerin ( sinirler arası iletişimi sağlayan beyin kaynaklı kimyasal maddeler ) beyin tarafından üretilmesinde azalmayla birlikte nöronlar arasındaki normal "iletişimin" bozulması.


Bunama, beyin kabuğuna ilişkin üst düzey işlevlerin bozulması durumudur. Hastalıkta kişi, çevresinde gelişen, yaşanan olaylara uyumluluğu kontrol etmekte zorlanır. Alzheimer,  yavaş ilerleyen, çoğunlukla geri dönüşü olmayan bir hastalıktır.

Hastalığı ikiye ayırabiliriz.

Birincisi kalıtsal olan Alzheimer'dır. Uzmanların bir kısmı kalıtımsal olan alzheimer' ı redderken, kanıtlanmış irsi hastalarda vardır.

İkincisi ise, Sporadik (kalıtsal olmayan) Alzeimer' dır. Ve hastaların % 95 'i bu grupta yer alır.

Hastalığı nasıl tanıyabilirsiniz?

Zihin testi ile kişiyi sınayabilirsiniz. Sorabileceğiniz sorular;
Yaşını, içinde bulunduğunuz tarihi, varsa yanınızda bulunan insanların adını, doğum yılını, döneminizin cumhurbaşkanı ya da başbakan gibi tanınmış kişilerin adını sorun,  10 'dan başlayarak geriye doğru saymasını isteyin. Aldığınız yanıtların cevapları doğru değil ise, çok başka cevaplar geliyor ise bir doktora danışın.


HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Türkiye, Alheizmer'ın en çok görüldüğü 4 ülke arasında yer alıyor. Hastalıktan korunmak için,  basit yöntem olarak kitap okuyun, egzersiz yapın, sosyal ilişkilerinizi geliştirin ve en önemlisi başınızı travmalardan koruyun.

(Bitkisel Sağlık Rehberi Kitabından)

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu 'Bitkisel Sağlık Rehberi' kitabında, ' 1 su bardağı havuç suyuna 1 damla sıvıyağı karıştırarak ' her gün yatmadan önce içerseniz alheizmer hastalığına karşı korunacağınızı belirtiyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun bitki kürleri  altın değerindedir. Uygulayınız efendim..

Alzheimer, Alzheimer Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?, Alzheimer Hakkında Bilgi, İbrahim Saraçoğlu Havuç Kürü

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver