3 Ocak 2012 Salı

Yumurta Kabuğundan Tebeşir YapımıGeçtiğimiz yıl, inatla tebeşirli tahtaları kullanmak istediğim için,  tebeşir tozundan dolayı ciddi alerjiler ve ses kısıklığı yaşamıştım. Tebeşir tozu alerjisi öğretmenlerin en sık başına gelen mesleki hastalıklardandır.

Bu yüzden tebeşirlerden her zaman uzak durmam gerekiyor. Ama bu sıralar iş değişikliğimden dolayı   home ofis çalışmaya başlayınca iş yerinde bir şeyler dikip biçme işlerine giriştim, kalıpların şekillerini çizerken tebeşir lazım olmaya başladı. Araştırınca yumurta kabuklarından evde tebeşir yapımını öğrendim. Yumurta kabuklarını değerlendirebilmek için,  kolay ve güzel bir yöntem oldu. :)

Evde tebeşir yapmak isteyenler için tarifi;

Yumurta kabuklarını su ile temizledikten sonra kurutup, toz haline getirene kadar öğütün, öğüttüğünüz karışımın dağılmaması için içerisine 2 tatlı kaşığı un, 2 tatlı kaşığı yumurta akı ekleyin, tebeşirin renkli olması için, karışıma renklendirici de ekleyebilirsiniz. Karışım oluştuktan sonra şekillendirerek kurumaya alın, kuruduktan sonra tebeşir olacaktır.

Yumurta kabuğunda kalsiyum karbonat vardır. Bu madde kireç taşı,  mermer ve  travertende de bulunuyor. Kalsiyum karbonat tebeşirin çizim yapmasını sağlıyor.


Yumurta Kabuğundan Tebeşir Yapımı, Evde Tebeşir Nasıl Yapılır?, Evde Tebeşir Yapımı, Yumurta Kabuğundan Neler Yapılır?

6 yorum:

j.d. dedi ki...

Aa çok ilginç :)) Çok hoşmuş gerçekten de ^^

Missbone dedi ki...

Şaşırmadım desem yalan olur.:)
Alerjisi olanlar için güzel alternatif.:)

Adsız dedi ki...

hiç bir işe yaramadı olmadı

Adsız dedi ki...

bence çok güzel bir yöntem ama denemedim

Adsız dedi ki...

mantıklı bir deney yakında deneyecem umarım işe yarar.işe yarmasınu çok istiyorum

Adsız dedi ki...

keşke bu tarifi daha açık yazsaymışsınız. Ben yapmasını denedim ama çok vıcık oldu. Neyde kurutup (fırın,buzdolabı...) şekillendireceğimizi yazmanız daha faydalı olurdu. Ellerinize sağlık,teşekkürler.

muhasebe programları - indir - ilan ver