4 Ocak 2012 Çarşamba

Versailles Sarayında Neden Tuvalet Yoktur?Pariste bulunan Versailles sarayı, tarihi bir Fransız şatosudur, 1300 oda olarak inşa edilmiş, yapımında tuvalet ve banyo yer almamıştır.

O zamanlarda zengin, batılı asiller istediği yerde lazımlıkları ile tuvalet ihtiyaçlarını gidebiliyorlardı. Batılı kaynaklar, bu nedenle saraylarda tuvaletlerin olmadığını yazarlar. Avrupa'da yayılan inanışa göre versailles sarayı tüm saraylar daha temizdi ve tuvaletler olmadığı için eşsiz bir kokuya sahipti. (!)

Asillerin lazımlıkları porselenlerden yapılıyordu, saray çalışanlarının kullandığı lazımlıklar tenekeden yapılıyordu.  Her asilin lazımlığını taşıyan bir hizmetçisi vardı.

1789 yılında Fransız Devrimi'nden sonra,  Kral ve yakın aile üyelerinin kullanması için, saraya 9 adet tuvalet inşa edildi. Kral ve yakın aile üyeleri dışında geriye kalan insanlar lazımlık kullanıyorlardı. Ve kokular dairelere, kıyafetlere sinerek sarayı sarıyordu. Lazımlıklar, saray çalışanları tarafında saray pencerelerinden dışarı dökülerek temizleniyordu.


Kimilerinin her bakımdan özendiği, taklit ettiği, hayran olduğu Avrupalı,  tuvalet ve banyo kültürünü bile, ticari seyahatler sırasında Osmanlı'dan öğrenmiştir.


Versailles Sarayında Neden Tuvalet Yoktur?, Versailles Sarayında Tuvalet Yok?, Versailles Sarayında Nerede?,

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver