6 Ocak 2012 Cuma

Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Aylardır fotoğraf makinesi satın alma düşüncesi ile kıvranıyorum. Kıvranıyorum dedim çünkü hangi markayı alacağıma bir türlü karar veremiyordum. Bir gün 'tamam bunu alayım' deyip, ertesi gün bir arkadaşım 'ben xx markayı kullanıyorum, hepsinden daha iyi' deyince, istediğim makineyi almaktan vazgeçiyordum. Derken böyle haftalar birbirini kovaladı. Her kafadan çıkan bir tavsiye sesini dinledikten sonra istediğim makine olan Canon 550d 'di satın aldım.

Almadan önce o kadar çok araştırma yaptım ki.. Kimi kullanıcılar bu makineden çok memnun iken, kimileri de  yorumlarında memnun olmadıklarını yazmışlardı. Göreceli demek ki..

Bu konu ile beraber ürün alımlarında nelere dikkat etmem gerektiğini de hatırladım, hatırlattım;

Bir ürünü almadan önce 'Buna gerçekten ihtiyacım var mı?' sorusunu kendinize mutlaka sorun. İhtiyacınız var ise, ürünün istediğiniz özelliklerini tespit edip, emsallerini araştırın. Aynı ürünü farklı firmalar hangi fiyatlar ile satıyorlar? Araştırın. Fiyat, kalite ve kullanılabilirlik özelliklerini tespit edin.

Alırken garanti şartlarını ve sözleşmelerini mutlaka gözden geçirin.

Satış aşamasında ürünün satışını yapan distribütör ya da ana firma ile iletişime geçerek, müşteri ile konuşmalarını gözlemleyin. Telefon ile görüştüğünüz firma temsilcilerinin konuşmaları,  firmanın yapısı ve saygınlığı hakkında size bilgi verecektir.

Ürün alımlarında başkalarının tavsiyelerini ve eleştirilerini dinleyin ama 'kesin doğrudur' yorumu ile yaklaşmayın.


Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1 yorum:

bir güzel çift dedi ki...

neredeyse bir yıldır canon eos500D kullanıyoruz.ve çok memnunuz...inşallah sen de memnun kalırsın canon dan.eğer almadıysan yakın zamanda bir de 50mm lik bir lenste al derim ben sana :) güle güle kullan...

muhasebe programları - indir - ilan ver