3 Ocak 2012 Salı

Selenyum Ne İşe Yarar?Sarımsak Nasıl Saklanır? konusundan bahsetmişken, sarımsağın bileşimlerin olan selenyumu da araştırmak istedim.

Selenyum, periyodik cetvelin 4. periyodunda 6a grubunda bulunan element 6a'nın 3.cü elementidir. Jons Jacop Berzelius tarafından 1878 yılında keşfedilmiştir.

Deniz ürünleri, yumurta ve karaciğerin yapısında selenyum bulunur. Ayrıca patlayıcı madde yapımında da kullanılıyor. Kanser oluşumunu engelleyicidir. Mukozayı güçlendirir,

Selenyum açısından eksik topraklarda büyüyen ailelerin çocukları, selenyum bakımından zengin topraklarda büyüyen çocuklara göre daha yavaş büyüdükleri gözlenmiştir.

Selenyum eksikliğinde kas yapısında zayıflık ve kalp, damar sistemindeki esneme kabiliyetini azaltır. Diş çürükleri, çabuk yorulma, uykusuzluk, tırnak dökülmesi selenyum eksikliğinden kaynaklanır.

Kırmızı biber, soğan, sarımsak, tahıllar, süt ürünleri, kereviz, mantar, havuç, et, yumurta sarısı, deniz ürünleri Selenyum içeren gıdalardır.

Selenyum Ne İşe Yarar?, Selenyum Nedir?, Selenyum İçeren Gıdalar, Selenyum Hangi Gıdalarda Bulunur?, Selenyum Eksikliğinin Belirtileri

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver