9 Ocak 2012 Pazartesi

Pileli Etek Nasıl Dikilir?


Uzun zamandır pilise ya da pileli  bordo/kırmızı bir etek arıyordum. İsteğim uzunlukta bir etek bulamadım. Mağazalardaki pilise etekler çok kısaydı. Beğenemedim. İsteğimi bulamayınca hafta sonu kumaş mağazasına gidip kırmızı süet kumaş aldım. Kumaş alırken renk seçimini çok zor yaptım, kırmızının 10 çeşit alt rengi vardı. Satıcı süet kumaşın pileli etek için uygun olamayacağını ütü yaparken zorlanacağını söylese de dinlemedim.

 Etek boyunun ölçüsünü söyleyince kumaşı ona göre kesiyorlar. Kumaşı alınca hiç bir kalıp ya da patron olmadan, iğne yardımı ile tek başıma şekillendirdim. 36 beden bir eteğime uygun olarak kalıbı yapmayı denediysem de 36 bedenden 34'e gerilediğimi gördüm. Tabii kumaşı 36 bedene uygun olarak aldığım için, kumaşı kesmeyerek,  pliselerin santim uzunluğunu çoğalttım.

 Pliseyi oluşturmak için cetvel ile santimlerini ayarlayarak, arkadan tebeşir ile çizdim. Sonra toplu iğne ile iğneleme yaparak,  ütü ile pileleri teker teker presledim. Yaklaşık olarak 3 saatimi aldı. 

Aslında ben daha uzun olmasını, ayakkabıları kapatmasını istiyordum ama ölçüde hata yapmışım. Gerçi böyle de düz taban bir ayakkabı ile isteğim gibi giyebilirim. 
Pileli eteği elde yıkamanız gerekiyor, çünkü pileler bozulmaya çok müsait, bir de ben süet kumaştan yaptım yanlış ütüleme ve kurutma da süet rengini soldurabiliyor.

Sizde benim gibi bir şey aradığınızda bulamıyorsanız, mağazaları gezmeyi bırakıp kendi işinizi kendiniz görün. :)

Gelecek hafta da önü kısa arkası uzun bir etek yapmayı deneyeceğim.. Beğendiğim model;Acemi bir dikişçi için güzel önderileriniz var ise, lütfen paylaşın..Pileli Etek Nasıl Dikilir?, Pileli Etek Nasıl Ütülenir?, Pileli Etek Nasıl Yapılır?, Pileli Etek Nasıl Dikilir?, Pileli Etek Dikimi, Plise Etek, Önü Kısa Arakası Uzun Etek

1 yorum:

üzüm kuşu dedi ki...

acemi mi dedin süper olmuş ellerine sağlık diğer eteğin yapım aşamalarını da paylaşır mısın benim gibi daha acemiler için:)

muhasebe programları - indir - ilan ver