4 Ocak 2012 Çarşamba

Online Alışveriş Siteleri Hakkında YorumlarUzun zamandır yazmak istediğim bir konuydu.

Son zamanlarda alışveriş tercihlerimi inceleyince mağazaları gezmek yerine online alışveriş sitelerini daha çok kullandığımı fark ettim. Üstelik mağazalarda gördüğüm ürünlerin aynısını, çeşitli internet sitelerinden daha uygun fiyata bulabiliyorum. Öyleyse yorulmaya gerek yok diyerek online alışverişe daha sıcak bakmaya başladım.

Örneğin,  alışveriş sitelerinin iadelerde kargo ücretini karşılaması çok önemli, eğer karşılamıyorsa aynı ürün burada da varken neden gidip bir internet sitesinden alalım ki? Ürün iadesi almayan, iade kargosunu karşılamayn satış siteleri zaten çok tercih edilmiyorlar, tüketiciler bu tür siteleri tercih etmiyorlar. Alışveriş psikolojisi budur!; Alayım, olmazsa sorunsuz iade edebiliyorum.

Aldıktan sonra da iade etmek istemezler. Satıcıların, kararsız tüketiciyi rahatlatmak için; 'giyin, üzerinizde görün almak zorunda değilsiniz' demeleri gibidir..

Türkiye'de online alışverişte kalitesine güvendiğim firmalar bir elin parmağını geçmiyor. 

Alışveriş yaparken Markafoni, Trendyol, Vip Dükkan, Hepsi Burada sitelerini kullanıyorum.

Markafoni ; Uygun fiyata güzel ürünler bulabiliyorsunuz. Bu siteyi tercih etmemin en önemli nedenleri; maillere anında cevap vermeleri, soruları yanıtsız bırakmamaları ve iptal/iade gibi işlemlerde aynı gün ödenen bedeli kredi kartına yansıtmalarıdır.  Aldığınız bir üründen memnun kalmadıysanız 30 iş günü içerisinde iade etme şansınız var, iadelerde kargo ücreti Markafoni tarafından karşılanıyor ve hiç bir ücret kesintisi yapılmadan ödediğiniz ücretin iadesi yapılıyor.

Gerçi depo sayımlarından dolayı son ürün iadeleri şubat ayından sonra yapılacakmış ama sorun değil..

Ürün teslimatları da oldukça hızlı. Diğer sitelere göre çok daha rahat alışveriş yapabildiğim ve çevreme tavsiye ettiğim bir site.. 7/24 telefon ile Markafoni müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. İnternet erişiminiz var ise, mail ile bilgi almak daha kolay.

Trendyol; İlk alışverişlerimde ufak tefek sıkıntılar yaşamıştım, maillerime yanıt alamamıştım. Daha sonra sorunum ile ilgilendiler. Geçtiğimiz aylarda yaptığım alışverişler için iade ödemeleri geç yansıyordu, bu yüzden uzun bir süre alışveriş yapmak istemedim.

Trendyol, sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir site. Artık iade ödemelerim aynı gün yansıyor, maillere daha hızlı yanıt veriyorlar. Yeni temaları her ne kadar google chorome' da sıkıntılı çalışsa da harika olmuş!

İadeleri 7 iş günü içerisinde yapmanız gerekiyor, iade gönderimlerinde kargo ücreti Trendyol tarafından karşılanıyor.

Belki kampanya bitimlerinden sonra ürün teslimatları biraz daha hızlı yapmalılar.

Alışveriş için tercih edilebilecek güzel bir site..

Vip Dükkan; Sitenin 'sipariş takibi' kısmı görsel olarak güzel değil. İptal edilen siparişler, diğer sitelerdeki gibi 'iptal edildi' görünmesi gerekirken sistemden siliniyor.

Bazı günler ücretsiz kargo uygulaması var, güzel ve uygun ürünler alabilirsiniz. Bazı ürünler çok ucuz fiyatlarla satılıyor, ürünlerden alınca ufak tefek defolardan dolayı fiyatlarının düşük olduğunu gördüm.

İade konusunda pek bilgili değilim ama iade kargolarını karşıladıklarına dair sitede bilgi yer alıyor.

Hepsi Burada; Küçük ev aletlerini alırken yalnızca bu siteyi kullanıyorum. Ama iade etmek istediğiniz ürünler kırık ve ya da bozuk olarak gönderilmediyse kargo ücreti sizden kesiliyor. Hepsi burada gibi büyük bir firmanın böyle bir uygulamasının olması ilginç!

Shoetek; Geçtiğimiz yıllarda sanırım 2 defa alışveriş yaptım. Fiyatları biraz kabarık geliyor, tasarımlarda çok ileri yaşlardaki bayanlara uygun, topuklar aşırı uzun. Bazı modelleri güzel ama benim zevkime ne yazık ki uygun değil..

İade yapılmıyor, yalnızca numara değişikliği yapabilirsiniz. Değişikliklerde de kargo ücretlerini alıcı karşılıyor.

Evim.net; Bir defa alışveriş yaptım, maillerime yanıt alamayınca siteyi bir daha ziyaret bile etmedim.

Bedava.com; Uzun zamandır bakmıyorum, iadeleri konusunda bilgim de yok ama güzel kampanyalar vardı.Alışveriş siteleri hakkındaki  yorumlarınızı yazabilirsiniz.


Online Alışveriş Siteleri Hakkında Yorumlar, Online Alışveriş Siteleri

2 yorum:

Beşparasız dedi ki...

Bahsettiğiniz sitelerin bazılarını hiç duymadım mesela..Diğer yönden hepsi buradayı kullanıyoruz sadece küçük ev aletleri için..Onun haricinde kıyafet asla satın almam o sitelerden yada ayakkabı..Ben gözümle görmem lazım aldığım şeyi..Öyle iade vs şeylerlede hiç uğraşamam doğrusu..İsterse bedava kargo olsun :))Benim fikrim bu..Ama şöyle yapmayı düşünüyorum..Bazı bilindik markaların mağazalarında ödeme kuyruğu beklememek için internet sitelerinden sipariş vermeyi düşünüyorum..Ama öncelikle mağazada gözümle gördükten sonra :)

ayşe dedi ki...

ben şimdiye kadar birçok siteden alışveriş yaptım ve çoğundan memnun kaldım. Ama westwing sitesi tam bir fiyasko. ürün gönderimleri çok geç oluyro maalesef. müşteri hizmetleri de dalga geçer gibi 2 günde bir sil baştan aynı şeyleri söylüyorlar.

muhasebe programları - indir - ilan ver