31 Ocak 2012 Salı

Lale Dikim Zamanı - Lale Dikimi Nasıl Yapılır?

LALE DİKİM ZAMANI GELDİ..


Bu sene kış çok soğuk ve hep yağmurlu geçiyor. Antalya'da bile havalar kötü. Bahçem mahfoldu, ektiğim sebze ve meyvelerin neredeyse yarısı yoğun yağmurlar yüzünden sular altında kaldı ve öldüler. Ölen bitkileri sökerek, yerlerine Asya Lale'den sümbül, süsen, lale ve nergis soğanları satın alıp ektim. 


Soğanlar birazcık sıkışık oldu ama toprağımız çok yumuşak olduğu için sulandıkça birbirinden uzaklaşıyorlar.  Lale soğanları soğuk havayı seven bitkilerden, o yüzden ocak ve şubat aylarında ekimleri yapılmalı. Yeterli soğuğu alamayan lale soğanları çiçek vermez.

Ben toprağa 76 tane soğan ektim. 'Nereye sığacak bunlar?' diye düşünüyordum ama apartmanın kenarlarındaki    küçük toprak alana sığdılar hatta boş yer bile kaldı.Günümüzde lale'nin anavatanı 'hollanda' olarak bilinse de Lale, bir osmanlı çiçeğidir. 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman, Hollanda kralına istanbul lalelerinden hediye olarak göndermişti, Kral ve kraliyet ailesi lalelere hayran olarak geniş bir alanda yetiştirilmesine destek olmuş, böylece dünyada en çok lale üretilen ülke Hollanda olmuştur.

Lale çiçeğini hobi bitkisi olarak tanımlayabiliriz. Yılda yalnızca 1 defa kısa bir dönem çiçeklerini görürsünüz. O kadar güzeldirler ki..

Lalenin lokumu da oldukça lezzetlidir..

Bitki ekimi, emek ve sabır ister. İlk ektiğinizde boş bir toprak yığını görürsünüz, canınız sıkılır, ne zaman çiçek açacak?, rengarenk olacak diye bekler durursunuz..

Bu fotoğraflar burada kalsın. Aylar sonra (mart ya da nisan da) rengarenk çiçeklerle dolu harika bir fotoğraf olacak. :)

Lale Dikim Zamanı - Lale Dikimi Nasıl Yapılır?, Lale Dikimi Ve Bakımı, Fotoğraflarla Lale Dikimi

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver