24 Aralık 2011 Cumartesi

Kelebek Koleksiyonculuğu


Dün kelebeklerden bahsetmiştim ya,  bugün arkadaşım Aylin Orman yolunda yürüyüş yaparken bu harika kelebeği bulmuş. Ayakları bantlı haldeydi, hani gazetelerde, haberlerde izliyoruz ya yurt dışından gelen araştırma görevlileri ülkemizdeki böcek ve kelebek türlerini topyarak, kurutup ülkelerine götürüyorlar. Aklıma böyle bir ihmal geldi, çünkü kelebeğin ayakları profesyonel şekilde bantlanmıştı. 

Kelebeğin renkleri o güzel ki, ve beş parmağıma denk gelecek kadar büyük bir kelebek. İlk defa bu kadar iri bir kelebek görüyorum. 

Şimdi konumuz bu kelebeği kurutup tablo mu yapmalı? Keza başka yapılabilecek bir şey zaten yok..

Ben bahçeden odama sızan kelebekleri ölmesinler diye yakalayıp yine bahçeye salarken, insanların kelebeklerin canlı canlı ayaklarını bantlayıp ölüme terk etmesi de çok kötü bir şey.. Kelebekler ölmesin!

İbn Abbas’tan (r.anhümâ) rivayet edilen bir hadis  şöyledir: 

"Rasûlüllah (s.a.v.) dört hayvanın öldürülmesini yasakladı: Karınca, arı, hüdhüd, surad (sarı ve yeşil renkli ağaçkakan kuşu)." (Ebû Dâvud, Sünen, Edeb 176) Kelebek Koleksiyonculuğu, Kelebek Kurutma, Kelebek Çeşitleri, Kelebek türü, Renkli Kelebek

2 yorum:

YETENEK-SİZİN dedi ki...

Amcamların böyle renkli kelebeklerden bir saati vardı, senin kelebeği görünce aklıma o geldi. Gerçekten muhteşem renkleri var. SAnırım en uygunu tablo olması..

Unknown dedi ki...

kıyamam ya en gereksiz koleksiyonculuk bence günah yazık

çekilişime beklerim katılmadıysanız
http://kozmetikdeneyimleri.blogspot.com/

muhasebe programları - indir - ilan ver